Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Tıbbi Aromatik Bitki

Adi Servi

Alem

Plantae

Bölüm

Pinophyta

Sınıf

Pinopsida 

Takım

Pinales

Familya

Cupressaceae

Cins

Cupressus L.

Türü

 

Diğer İsimler

 

Açıklama

botanik
Servi ya da Selvi (Cupressus), uzun boyu (30-35 m) ve koyu yeşil yaprak dokusu ile uzaklardan dikkati çeker. Küçük bir futbol topuna benzeyen kozalakları, birbirini örtecek şekilde üst üste yerleşmiş pul yaprakları ile diğer iğne yapraklılardan farklıdır.
adi selvi.gif

Çiçek :  Erkek çiçekler darca silindir, sarımsı yeşil ve 1-3 mm boyundadır. Sonbaharda belirmeye başlar, Nisan ayına kadar olgunlaşır. Dişi çiçekler yuvarlak, yeşil ve kalın bir sapın ucundadır. 2-3 mm çapında olup Nisan ayında oluşurlar. Tozlaşma Nisan ayındadır. 
Meyve :  Küre ya da yumurta biçimindeki kozalaklar 2,5-3 cm çapındadır ve iki yılda olgunlaşır. 8-14 puldan oluşur. Pullar farklı büyüklükte, sırtı düz, ortası sivri çıkıntılıdır Önceleri yeşil, olgunlukta kahverengidir.
Yaprak ve Sürgün: Pul yapraklar koyu yeşil renkli ve sırtlan çıkıntılı olup ortasında uzun biçimli çukur bir yağ bezesi vardır. Pullar 4 köşeli, haç görünüşünde ve sürgünlere karşılıklı olarak birbirini örtecek şekilde yerleşmiştir.
Üretim Teknikleri :
  Çelikleme (Cuttings)  Tohum (Seeds)
Adi Servi (İtalya Servisi)   Tohum ve çelikle üretilir. Tohum ekim zamanı erken ilkbahardır. Olgun odun çelikleri j ile Eylül ayında üretilebilir.
  Adi Servi Diğer Özellikler:
Park ve bahçelerde soliter olarak kullanılan bu tür aynı zamanda rüzgar ve çit perdesi i olarak da değerlendirilebilir. Çok dayanıklı ve güzel kokulu odunu hafif ve yumuşaktır. Kabuk, genç  yaşlarda kırmızımsı, İleri yaşlarda kahve rengimsi ve ince, uzun çataklıdır. C.s. var. pyramidalis mezarlıklarda çok kullanılan değerli bir kültivardır.
  
Kullanım Alanları :  Peyzaj, İlaç yapımında kullanılır.
   Odun Yapısı :  Odunu çok sert ve dayanıklı olup, çok güzel kokuludur.  
   Peyzajda Kullanım :  Park, Bahçe, Rüzgar perdesi, Çit
adi selvi01.jpg

Adi Servi Doğal Yayılış ve Rakım
Anadolu'da, Ege Denizi Adaları'nda, Kıbrıs'ta, İran'ın kuzey bölgelerinde doğal olarak bulunur. Eski zamanlarda İtalya'ya götürülmüş ve buradan Akdeniz çevrelerine dağılmıştır. Türkiye'de de yetiştirilmektedir.
Adi Servi Toprak ve Besin İsteği
Derin, iyi drenajlı ve verimli topraklan sever. Fakir, kireçli, taşlı, kuru, kurak ve kumlu topraklar üzerinde de yetişebilir ancak böcek tahribatına maruz kalır. Tuzlu topraklar ve sahil arazide yetiştirmeye uygundur.
 
 

Attachments

Created at 4.7.2013 13:44 by Ahmet YAZICI Mühendis
Last modified at 15.7.2013 14:55 by Ahmet YAZICI Mühendis