Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Menemen’de Orman Müjdeleri Verdi

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İzmir'in Menemen ilçesinde düzenlenen Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu Açılış Töreni'ne iştirak etti.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin de katıldığı açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçede son 17 yılda 2 milyon 800 bin adet fidanın toprakla buluşturulduğunu, arıcılığı geliştirmek ve organik bal üretimini desteklemek için Şehit Polis Fethi Sekin Bal Ormanı kurulduğunu ve halkın rekreasyon ihtiyacını karşılamak için de Çınarlı Mesire Yeri kurulduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Menemen ilçemizdeki orman köylerinde yaşayan 661 aileye son 17 yılda toplam 10 milyon lira ferdi proje kredi ve desteği sağladık. Bugüne kadar 10 köye 33 bin 500 adet ceviz, badem, kestane, zeytin gibi gelir getirici fidan diktik. İlçemizdeki orman yangınları ile mücadele için 216 kilometre orman yolu ve 2 adet köprü yaptık. Bu yıl 12 kilometre daha orman yolu yapıyoruz. 17 köyün ulaşımını sağlayan Sindel Köprüsü'nü ilçemize kazandırdık. Bu sene ise 70 bin 500 dekar alanda çalışma yaparak 26 milyon fidanı toprakla buluşturacak, 4 milyon adet fidan üreteceğiz.” dedi.

Ayrıca Kemalpaşa Nazarköy'de bulunan ormanlık alanda 20 kilometre yürüyüş parkuru olan ve 3 bin yıllık Hitit Anıtı’nı ön plana çıkaran ekoturizm alanın açılacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir'e 1 şehir ormanı, 8 mesire yeri ve 3 bal ormanı daha tesis edileceğini belirtti. 

23.02.2020

Paylaş: