Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Ormancılık Komitesi Heyeti ile İşbirliği Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Orman Genel Müdürlüğü ve Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Ormancılık Komitesi tarafından “Ormancılık Alanında İşbirliği Anlaşması” 30 Nisan 2018 tarihinde Taşkent’te imzalanmıştı. Bu kapsamda yapılan işbirliği faaliyetlerini değerlendirmek amacıyla Ankara'ya gelen Özbekistan Heyeti Genel Müdürümüz Bekir Karacabey'i makamında ziyaret etti.

Sayın Karacabey iki ülke arasındaki işbirliğinden duyduğu memnuniyeti belirterek, "Orman Genel Müdürlüğü olarak Özbekistan'a ormancılık bakımından her türlü desteği vermeye hazırız. Özbekistan'daki meslektaşlarımızla olan ikili iş birliğimizin önümüzdeki yıllarda daha da artacağını ümit ediyorum" dedi.

Özbekistan Ormancılık İşbirliği Ülke Koordinatörü Sayın Abdülvahid Zakhadullaev ise Özbekistan Heyeti’ni sıcak bir şekilde karşıladıkları için Sayın Genel Müdürümüze teşekkürlerini ileterek, Türkiye’de kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini belirtti. Sayın Abdülvahid Zakhadullaev konuşmasında “1. Koordinasyon Toplantısından sonra 2019 yılı içinde Orman Genel Müdürlüğü’nden uzmanlar Özbekistan’a gelerek çalışmaları yerinde gördüler ve çeşitli önerilerde bulundular. Özbek heyetlerimiz ise Orman Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen eğitimlere katıldı ve bu faaliyetlerin faydaları görülmeye başlandı. Ayrıca Türkiye’de yapılan çalışmaları örnek alarak Özbekistan’da orman yönetim sistemini kurmaya başladık. Orman kiralama konusunda ise yeni bir yasa çıkarttık, mevzuat değişikliği çalışmalarımız devam ediyor. Orman Genel Müdürlüğü ve ormancılıkla ilgili diğer kurumlardan uzmanların Özbekistan’a gelere karşılıklı uzman ziyaretlerinin ve eğitimlerin daha da artmasını temenni ediyoruz.” dedi.

Sayın Abdülvahid Zakhadullaev konuşmasının devamında ise;

-Orman kiralama, odun satışları, mesire yerleri ve bunların ihaleleri ile maliyetlerin hesaplanması,

-Orman ve çayır yangınları,

-Akarsu kenarlarının ağaçlandırılması ve ıslah çalışmaları,

-İklim değişikliğine uyum çalışmaları,

-Odun dışı orman ürün ve hizmetlerinin değerlendirilmesi,

-Öğretim kurumlarıyla birlikte yapılabilecek bilinçlendirme ve tanıtım faaliyetleri konularında Orman Genel Müdürlüğü’nün tecrübelerinden faydalanmak istediklerini belirtti.

Sayın Genel Müdürümüze yapılan ziyaretin ardından Orman Genel Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda bir araya gelen heyetler tarafından, iki ülke arasındaki ormancılık işbirliğinin gelişmesi amacıyla ikinci koordinasyon toplantısının Özbekistan’da yapılması kararlaştırıldı. Daire Başkanlıklarını temsilen katılan yetkililerin görüş ve önerilerini bildirmeleri ile toplantı sona erdi.

26.02.2020

Paylaş: