Skip Ribbon Commands
Skip to main content

2019 Yılında 628 Bin Adet Faydalı Böcek Üretilerek Ormanlara Bırakıldı

Genel Müdürlüğümüz tarafından ormanların sağlık durumu devamlı takip edilerek, zararlı böceklere karşı yapılan mücadelede doğaya uygun ve orman ekosistemini koruyan biyolojik mücadeleye ağırlık verilmektedir.

Ormanlarımızda görülen zararlı organizmaların mücadelesinde Orman Genel Müdürlüğü merkez ve taşra birimleri, Ormancılık Araştırma Enstitüleri ve Üniversitelerde görev yapan alanında uzman teknik personeller koordineli bir şekilde çalışmakta olup, ormanlarımızın gelecek nesillere bırakılabilmesi için azami gayret gösterilmektedir.


Ormanlara arız olan zararlı böcekler ile zamanında ve etkili mücadele yapılmaz ise, yangınlardan daha fazla tahribata yol açabilmektedirler.  O sebeple “dumansız yangın” olarak nitelendirdiğimiz zararlı böceklere karşı her yıl yaklaşık 250 bin hektarlık alanda mücadele yapılmaktadır.


Her yıl yaklaşık 30 farklı tür zararlı organizmanın ormanlarda oluşturduğu tahribata karşılık, yurt geneline yayılmış olan 46 adet laboratuvarımızda dört farklı faydalı böcek türü üretilerek biyolojik mücadele kapsamında ormanlara bırakılmaktadır.


Bu kapsamda sadece 2019 yılında 432 bin 245 adet Calosoma sycophanta, 123 bin 596 adet Rhizophagus grandis, 65 bin 615 adet Thanasimus formicarius ve 7 bin 255 adet Torymus sinensis olmak üzere toplamda 628 bin 711 adet faydalı böcek üretilmis olup, ormanlarımıza salınmıştır.

02.03.2020

Paylaş: