Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Kaz Dağları Biyoçeşitlilik Ve Sürdürülebilir Orman Yönetimi Projesi GEF Konsey Onayını Aldı

 

​Orman Genel Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ortaklığında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) iş birliğinde yeni bir proje başlatılıyor. Bir süredir hazırlık çalışmaları devam eden ve Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından finansal olarak desteklenen “Kaz Dağlarında Orman Peyzajının Sürdürülebilir Yönetimi ve Biyolojik Çeşitliliğin Korunmasının Güçlendirilmesi Projesi” dokümanı GEF Konseyine sunularak onaylandı. 

Proje, başta biyolojik çeşitlilik olmak üzere Kaz Dağları bölgesinin korunmasına ve çevresel yönetimine hizmet etmeyi amaçlamaktadır. Teknik detayları ve uygulama faaliyetlerini içerecek projenin yazım aşamasına gelindi. Bundan sonraki aşamada proje dokümanı ilgili tüm taraf ve uzmanların görüşleri alınarak FAO’nun teknik desteği ile projenin yazımı için hazırlık çalışmalarına başlanacaktır. Projenin bölgede sürdürülebilir orman yönetiminin geliştirilmesine de büyük katkı sağlaması beklenmektedir. İlgili Genel Müdürlüklerin ve yerel birimlerin etkin bir şekilde katılımıyla 2022 yılının başında projenin uygulama safhasına geçilmesi öngörülmektedir. 

Kaz Dağlarında 185.000 hektar alanda uygulanacak olan projede odun dışı orman ürünleri, tıbbi ve aromatik bitkiler, alternatif gelir sunacak diğer türler ile peyzaj restorasyonu, mevcut ormanların rehabilitasyonu, korunan alanların yönetim etkinliğinin artırılmasıyla proje alanının uluslararası koruma ağına entegrasyonu sağlanacaktır.

 

24.06.2020

Paylaş: