Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Ormanlarımızı Usulsüzlüklere Karşı Foto Kapanlarla Gözetliyoruz

 

​Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan korona virüs salgınına rağmen ormancılık faaliyetlerimiz tüm hızıyla devam ediyor. Bu faaliyetlerin başında gelen ve ekiplerimiz tarafından titizlikle yürütülen orman koruma faaliyetleri ise 7 gün 24 saat durmaksızın devam etmektedir.

Ormanlarımızı sadece İHA ve dronlarla değil 28 Orman Bölge Müdürlüğü yerli ve milli yapay zeka ile çalışan toplam 2.669 fotokapan ile korunmaktadır.

Kesme, nakil, açma, otlatma, taşıma, kaçak avlanma vb. orman suçlarında korumada bizler yardımcı olan fotokapanlar ile aynı zamanda insan, kaynak ve zaman tasarrufu da sağlanmaktadır. Hareket ve ısıya duyarlı sensörlerden sağlanan görüntü ve videolar, M2M (makineler arası haberleşme) aktarılıp yapay zeka tarafından işlenmekte ve ilgili orman işletme şefine gerçek zamanlı olarak gönderilmektedir. Orman suçu işlenme olasılığı yüksek olan noktalara fotokapanlar kurulmakta olup Emniyet ve Jandarma kolluk kuvvetleriyle de ortak çalışmalar yapılmaktadır. Bu sayede orman suçlarında gözle görülür azalma tespit edilmiştir.

ORIKEM (Ormanları İzleme Koruma Entegre Müdahale) Projesi

Yerli ve Milli Yapay Zeka destekli fotokapanlar da insan, hayvan ve araç türüne göre alarm oluşturma özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda orman suç aletlerini, canlı-cansız nakil vasıtalarını tanımlayarak alarm sınıfları oluşturan fotokapanlara, plaka tanımlama ve kara listeye alma özelliği de eklenecektir.

Taşra teşkilatında kurulumu gerçekleştirilen fotokapanlar ile orman suçlarının oluşması büyük oranda engellenmiş ve caydırıcı etkisi olmaktadır. Yasadışı orman faaliyetleriyle olay yerinde anında müdahale de sağlanmıştır. Düzenlenen suç zaptlarında, fotokapanlardan elde edilen görüntüler delil olarak kullanılmıştır.

Orman Genel Müdürlüğü merkezinde, ORIKEM canlı izleme ve yönetim odası kurulmuş olup 28 Bölge Müdürlüğü anında gözlemlenmektedir. Aynı zamanda suç görüntülerinin kayıtları da tutulmaktadır. Böylece orman suçlarının oluşmasında ve engellenmesinde kurum içi kontrol ve denetim mekanizmaları da işlevsellik kazanmaktadır.

Tıpkı Amazon Yağmur Ormanlarında ses sensörleri ile elde edilen bilgilerin, yapay zeka algoritmaları ile işlenip insan kaynaklı tahribatların gerçek zamanlı belirlenmesi gibi ormanlarımıza kurduğumuz yerli ve milli yapay zeka destekli fotokapanlar ile orman suçlarının oluşmasını engellemede ve anında müdahalede ciddi kazanımlar elde etmekteyiz.

Orman koruma faaliyetleri kapsamında foto kapan ile tespit edilen usulsüzlükler son olarak Bursa’ da gerçekleştirildi. İnegöl Orman İşletme Müdürlüğümüzün orman içerisine kurmuş olduğu fotokapanlar sayesinde tespit edilerek Jandarma’ya bildirilmiş ve şüpheliler suçüstü yakalanmıştır.

Orman koruma faaliyetlerimiz her zaman ve her şartta devam etmektedir.

 

15.09.2020

Paylaş: