Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Genel Müdürlüğümüzden Doğa Eğitimine Destek

 
 
Pandemi nedeniyle uzun süredir kapalı ortamlarda kalan çocuklar Orman Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK ve Bolu Bilim ve Sanat Merkezi’nin ortak projesiyle doğa ile buluştu. TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında yürütülen “Bolu Aladağlarda Yeşil Sınıf Eğitimi” projesi, Orman Genel Müdürlüğü’nün desteği ile Bolu Bilim ve Sanat Merkezi Müdürlüğü tarafından 14-20 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi. 32 öğrenci, 6 proje rehberi, 9 eğitmen ve 1 sağlık personeli ve 2 yardımcı personelden oluşan toplamda 51 kişilik bir ekip ile gerçekleşen proje kapsamında Aladağ Ormanları, Aladağ Gölü, Seben Fosil Araştırma Ormanı gezildi. Orman habitatını da gözlemle şansını bulan çocuklara, ormanların faydaları, orman yangınları ve ormancılık faaliyetleri hakkında bilgi verildi.

Ormanların korunması ve gelecek nesillere aktarılması için neredeyse iki asırdır çalışan Orman Genel Müdürlüğü, çocuklara ve gençlere doğa sevgisini aşılamak için projelerine devam ediyor. Bolu Bilim ve Sanat Merkezi Müdürlüğü'nün “Bolu Aladağlarda Yeşil Sınıf Eğitimi” projesine eğitmen, tesis ve ekipman sağlayarak destek olan Orman Genel Müdürlüğü, çocukları orman yangınları ve ormancılık faaliyetleri konusunda bilinçlendiriyor.

Orman Genel Müdürlüğü’nün eğitmen, tesis ve ekipman desteği verdiği proje kapsamında öğrencilere ormanların faydaları, orman yangınları ve ormancılık faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Ormanların korunmasında önemli yeri olan Kırmızı Orman Karıncaları (Formica rufa L.) gibi orman habitatı konusunda da bilgilendirilen öğrenciler kendi elleri ile ormanlık alana kuşlar için yuvalar da astılar.

Ormanların gelecek nesillere aktarılabilmesi için çocukların bilinçlendirilmesinin önemine dikkat çeken Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Tüm dünya ve ülke olarak pandemi nedeniyle zor günlerden geçtiğimiz bu süreçte, çocukları doğa ile buluşturan bu tarz projelerin öğrencilerimize ve ülkemize moral ve motivasyon verdiğini, aynı zamanda eğitim ve bilim adına önemli katkılar sunduğunu belirterek proje paydaşlarına teşekkür ederim. Orman Genel Müdürlüğü olarak çocuklarımıza doğa, ağaç sevgisini aşılamak için bu tarz projelere devam edeceğiz” dedi.
 

23.09.2020

Paylaş: