Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Asker ve Ormancılar Yangın Tatbikatında

285 sayılı “Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde Uygulama Esasları” adlı tebliğe göre orman yangınlarıyla mücadele konulu eğitim 15. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı tören, eğitim alanı ve ormanlık sahasında teorik ve uygulamalı olarak yapıldı.

Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesi ile ilgili olarak Müdür Yardımcısı Hayri Özdemir tarafından slayt eşliğinde gerçekleştirilen anlatımda;

Orman ve Orman Yangını nedir ?

Tabii olarak yetişen ve emekle yetiştirilen ağaç ve ağaççık toplulukları yerleriyle birlikte “orman “sayıldığını, Ormanda yaşama birliğine katılan canlı ve cansız bütün yanabilir varlıkları yakıp yok edebilen, yayılma ve büyüme eğilimi gösteren ateşe ise "orman yangını" denir.

"Yangın Üçgeni" denir ?

Tutuşma sıcaklığı, oksijen ve yanıcı madde yeterli miktarda bir araya gelirse yanma olayı meydana gelir. Yanmayı meydana getiren bu üç faktörün oluşturduğu üçgene "YANGIN ÜÇGENİ" denir.

Yanma nasıl gerçekleşir ?

Yanma olayı için; ısının 260-400 C’ den, oksijenin % 15’den fazla olması ve yeterli miktarda yanıcı maddenin bulunması şarttır.

Orman yangınlarının  %90’ı insan kaynaklıdır.

orman yangının çıkmasına engel olmak insanlarımızı bilgilendirmek ve eğitmek zorundayız.

Orman yangını çıkış nedenlerini  ise; Anız Ateşi, Sigara, Avcılık, Piknik, Çoban Ateşi, Tarla Temizliği, Çöplük, doğal ve diğerleri oluşturmaktadır.

Orman yangınıyla mücadele zorlu ve tehlikeli bir iştir.

Orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarında başarıya etkileyen en önemli faktörlerden biri yangını erken haber almak ve yangın gelişip büyümeden müdahale etmektir

Yangına Müdahale Şekilleri 

Dolaylı müdahale ve Doğrudan müdahale şeklinde yapılmaktadır.Dolaylı Bu metotta; Yangının kenarına paralel olarak insan ve araçların çalışabileceği belli bir uzaklıkta bir yangın söndürme şeridi açılarak yanan alan kontrol altına alınmaya çalışılır

2-Doğrudan müdahalede ise; Yeni çıkmış yangınlarla, yakın müdahaleye imkân veren orman yangınlarında ateşin söndürülmesine yönelik  yapılan çalışmaları kapsar. Doğrudan müdahale hava araçları ile yangına su atarak, Dozerle açılan şeritten doğrudan müdahale arozöz ile yangına su sıkarak veya müdahale imkanı veren yangınlarda direkt ateşe el aletleriyle müdahale edilerek gerçekleştirilir.

Hangi koşullarda asker talebi olur?

Orman yangınları ile mücadele; eğitim, tecrübe ve iş güvenliği tedbirleri gerektirir. Askeri personelin, yangın için oluşturulan özel donanımlı ve eğitimli birlikler hariç olmak üzere yangına doğrudan müdahale etmesi sakıncalıdır.

Yangın  geniş bir alana yayılmış ve işgücü yardımı gerekli ise, Aynı anda bir çok yerde yangın varsa, Jandarma birliklerinden; Suçluların yakalanması ve yangın çevresinde güvenlik tedbiri alınmasında, Kontrol altına alınan yangınların gözetlenmesi ve soğutma çalışmasında ve Yangın askeri  mıntıkası alanında veya yakın bir yerde ise yardım alırız.

Tecrübe başarının ve hayatta kalmanın en önemli unsurudur.

Askeri birliklerin yangına müdahalesi yangının ilerleme ucundan itibaren geriye doğru ve atlama tehlikesi olan noktalardan başlanmalı, Kök ve kütüklerin yanarak tükenmesi beklenmeli ve uzun süre gözetlenmeli ya da su ile iyice soğutulmalı ve üzerleri toprakla asla kapatılmamalıdır

 Timinizden kopmamalı, komutanınız ve arkadaşlarınızla göz ve ses irtibatını sürekli sağlamalı, yangına müdahale ederken rüzgarı daima arkanıza almaya çalışmalı, yar, vadi, geçit, derin dere gibi dar arazi kesimlerinde orman yangınlarını söndürmeye teşebbüs etmeyiniz. Geceye kalınmış ise birbirlerinden kopmayacak şekilde ve el fenerinizi yanınızdan ayırmamalısınız

Bulunduğunuz yere ve rüzgar istikametine dikkat etmeli, rüzgar istikameti ve hızındaki değişimleri çok iyi takip etmelisiniz. Mutlaka bir gözcü görevlendirmelisiniz.

Orman Yangınları gündüz; alçak arazi kesimlerinden yüksek arazi kesimlerine süratle ilerlediğinden, yangına nazaran yüksek arazi kesimlerindeki yamaçtan yangının önüne geçerek aşağıya doğru müdahale etmeyiniz. Yangına yanlardan müdahale ederek yangının ilerleme istikametinde sıkıştırmaya çalışmalısınız yada müdahale cephesini sırtlardan kurmalısınız.

Yangın tarafından kuşatılma ihtimaline karşı; sığınabileceğiniz ırmak, göl, Yangın Emniyet Yolu, yol, tarla, bahçe, orman boşluğu veya daha önce yanmış orman alanı gibi yerleri önceden tespit ediniz.  Uzun süre dumanda kalan kişi farkına varmadan dumandan zehirlenip, bilinci ve kendi kontrolünü kaybedebilir, yanınızdakini de takip etmelisiniz.    

Yangın tarafından sarılmış iseniz komutanınız emir verince otluk olmayan boş bir yere mataranızdaki  su ile ıslatılmış mendili yüzünüze tutarak yere yatmalısınız.

Toprak seviyesine yakın (3-5 cm yükseklikte) alanda oksijen mevcuttur

Yanmamış fakat dumanla kaplı sahalarda toprak seviyesine yakın (3-5 cm yükseklikte) alanda oksijen mevcut olup, zorunlu hallerde bu havayı kullanarak hayatta kalabilirsiniz. Yangının şiddeti azalınca olanak bulunabiliyorsa tehlikeli sahadan hızla koşarak uzaklaşmaya çalışın. Bu yer; yangının ilerleme istikametinde kalmışsanız yangın gerisinde yanmış ve tehlikeli olmayan alanlar da olabilir.

Önce iş güvenliğine dikkat et

Kişisel Koruyucu Güvenlik Malzemeleri; Baret veya şapka, Araziye ve hava şartlarına uygun elbise, Postal veya bot, Gaz ve/veya toz maskesi, Kişisel ilk yardım malzemesi, Matara, El feneri, Düdük, Bir öğün kumanya, komutanını dinle, gözle takip et, çalışan iş makinasına yaklaşma helikopter su atarken kendini koruyunuz sözleriyle eğitimin teorik bölümünü tamamladı.

Eğitimin orman sahası içinde gerçekleştirilen uygulamalı bölümünde; Koruyucu elbiselerin tanıtımı yapılıp  kullanımı anlatıldıktan sonra çıkarılan kontrollü yangında, yangın ilk müdahale ekiplerinin müdahale teknikleri ve soğutma işlemleri uygulamalı olarak gösterildi.

Tatbikatın sonunda askerler tarafından dile getirilen sorular Yangın şube Müdürü Engin Keleş tarafından cevaplanarak eğitim ve tatbikat tamamlandı.​

14.06.2018

Paylaş: