Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Endüstriyel Ağaçlandırmaya Uygun Saha Tespiti

Geyve Orman İşletme Müdürlüğü, Taraklı Şefliğinde 1. ve 2. bonitet doğal Kızılçam meşcerelerinde Bölge Müdürümüz Okan Kurşun Başkanlığında endüstriyel ağaçlandırmaya uygun sahalar tespit edildi.

Genel Müdürlüğümüzce 9 Nisan 2019 tarihinde Bolu’da yapılan toplantıda, ülkemizin içinde bulunduğu durum da göz önüne alınarak yurt içi odun hammaddesi ihtiyacının büyük ölçüde yerli kaynaklardan karşılanması kararı alınmış ve bu çerçevede üretim programları artırılmıştı.

Bölge Müdürlüğümüzce artırılan üretim programlarının gerçekleştirilmesine yönelik arayışlar çerçevesinde Bölge Müdürümüz Okan Kurşun Başkanlığında , Bölge Müdür Yardımcısı Halil Karademir, Ağaçlandırma ve Silvikültür Şube Müdürü Ziya Karagüzel, Geyve Orman İşletme Müdürü Celalettin Kaba ve Taraklı Orman İşletme Şefi Burkal Alpakut ile birlikte taraklı şefliğinde amenajman planına göre 2. bonitet Kızılcam sahalarının endüstriyel ağaçlandırmaya uygunluğu yönünden aktüel boniteti, arazi meyili, toprak ve taşlık durumu arazide incelenip değerlendirilerek saha tespitleri yapıldı.

Tespit edilen sahalarda 2019-2020 yıllarında uygulama yapılabilmesine yönelik amenajman plan değişikliği işlemlerinde başlandı. Bölgeye uygun orjindeki ıslah edilmiş Kızılçam fidanlarının tercih edileceği sahadan 20-25 yıllık idare müddeti ile birim alanda en yüksek miktarda endüstriyel odun üretilmesi ve ülkemizin odun hammadde arzının eksikliğinin kapatılması hedeflenmektedir.  

16.05.2019

Paylaş: