Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Eko-Turizm İle Sosyal ve Kültürel Farkındalık Semineri

Bölge Müdürlüğümüzde Eko-Turizm Eğitim Semineri düzenlendi. Tarım ve Orman Bakanlığı 8. Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen seminere; Bölge Müdür Yardımcısı Abdullah Duman, Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi’nden Doç. Dr. Abdurrahman Dinç, Şube Müdürleri, Orman İşletme Müdürleri, Şefler, Konya TÜRSAB Yetkilileri, Muhtarlar, Sivil Toplum Kuruluşları ve öğrenciler katıldı.

Eğitim seminerinde, doğa seyahatine dayanan ancak sürdürülebilirlik ilkesini de içeren bir turizm sektörü olan Eko-Turizm hakkında yapılması gerekenler masaya yatırılarak; Konya’nın doğasını ve kültürünü tanıtmak ve doğru bir planlama ile  doğal alanların zarar görmesine, yaban hayvanlarının zorunlu olarak göç etmesine, çevre kirliliğinin artmasına ve yerel halkın yaşam alanlarının daralmasına sebep olmadan bölge halkının da gelir elde edebileceği çeşitli öneriler üzerinde duruldu ve yapılabilecekler görüşüldü.


Eğitim seminerinin açılış konuşmasını yapan Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi’nden Doç. Dr. Abdurrahman Dinç; “Sürece şöyle başlamak istiyorum. Yaklaşık bir buçuk yıllık çalışma sonrasında ve Orman Genel Müdürlüğümüzün katkıları ile bugün toplantılarımızın dördüncüsünü düzenliyoruz. Orman Genel Müdürlüğünün Eko-Turizme verdiği önem ve destek neticesinde Ankara’da bu konuyla ilgili bir çalıştay gerçekleştirildi ve çalıştay neticesinde, Eko-Turizm eylem planı ortaya çıkarıldı. Bu eylem planı doğrultusunda belirlenen dört pilot ilde bizler bu seminerleri gerçekleştiriyoruz. Ben bu anlamda hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Bölge Müdür Yardımcısı Abdullah Duman yaptığı konuşmada; “Orman Genel Müdürlüğü olarak bize verilen, anayasal ve yasalarla tespit edilen üç ana görevimiz var. Bunlar ormanların korunması, geliştirilmesi ve toplumun taleplerine karşı ormanların işletilmesidir. İşte bu doğrultuda ormanların önemli faydalarından birisi olan toplumun dinlenme ihtiyacının karşılanması noktasında, ormanların rasyonel faydalarından bir tanesi de Eko-Turizmdir. Burada bizlere düşen görev, ormanlarımızın güzelliklerini tespit edip, bunun topluma nasıl sunulacağı olmalıdır. Eko-Turizmle ilgili olarak ilimizde saha çalışmaları yapıldı. Bunlardan birine katılma fırsatım oldu. Bu çalışmalarda ön tespitlerimizi yaptık. Bu çalışmalar neticesinde skalalar belirledik. Birazdan tespitlerimizi sizlerle paylaşacağız. İnşallah bu çalışmalar ülkemize faydalı olur.” dedi.

Konuşmalar sonrasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi’nden Doç. Dr. Abdurrahman Dinç katılımcılara; Eko-turizm, Eko-Turizm Türleri, Eko-Köy ve Dünyada Eko-Turizm örnekleri katılımcılara sunu eşliğinde aktardı ve merak edilen soruları yanıtladı.

10.12.2019

Paylaş: