Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

Keles Kocakovacık’ta Orköy Bayramı

 

Bursa Orman Bölge Müdürlüğünün tespiti ve Orman Genel Müdürlüğümüzün onayı ile Bursa İli Keles ilçesi Kocakovacık Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifine verilen Orköy kredisi ile alınan İş Makinesi için teslim merasimi yapıldı.

25 Aralık 2014 Çarşamba günü düzenlenen merasime Keles Kaymakamı Sercan Yılmaz, Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, Keles ilçesi Daire Amirleri, Keles Müftüsü, Keles Orman İşletme Müdürü, civar mahalle muhtarları, Köy Kalkınma Kooperatif başkanları ve mahalle sakinleri katıldı.
 

Keles Kaymakamı Sercan Yılmaz; “Malumunuz dağ yöresi Bursa içinde pozitif ayrımcılığa ihtiyaç duyan bir bölge, o yüzden Bursa Orman Bölge Müdürlüğümüze ve Or-Koop Birliğimize teşekkür ediyorum. İş makinesi, süt sığırcılığı ya da su tankeri, baktığımızda küçük şeyler olarak görünebilir ama köylerimiz için değerli şeyler. İnşallah bunlar, katma değer şeklinde daha da büyür ve köylülerimize büyük bir getiri ve gelir sağlar, onları daha müreffeh kılar. Hayırlı uğurlu olmasını dilerim” dedi.

Bölge Müdürü Coşkun; "Bu gün köye geldiğimi, Anadolu’ya geldiğimi hissettim, içimde ayrı bir sevgi ayrı bir ruh hali oldu. Hepinize teşekkür ediyorum. Orman teşkilatı olarak temelde dört vazifemiz var. Bunlar ormanları korumak, ormanları geliştirmek, işletmek ve bir vazifemiz de orman içinde ve bitişiğinde orman köyü ve mahallesinde yaşayan vatandaşlarımızın kalkınmasını, kırsal kalkınmayı sağlamaktır. Bursa ili genelinde bu sene ORKÖY’den 3 milyon 439 bin TL Kredi verdik ama bunun 1 milyon 20 bin TL’sini Keles'e ödemişiz. Keles bunu hak ediyor; neden dağ yöresi, kalkınmaya ihtiyacı olan bir ilçemiz. Kooperatifimize iş makinesini teslim etmekten dolayı mutluyuz. Burada ayrıca süt koyunculuğu için 16 aileye kredi kullandırdık. Ormancılık aynı zamanda köyde istihdam da sağlıyor; köylümüz ormanda çalıştı, çalışmalardan dolayı köylümüze yaklaşık 400 bin TL ödeme yapıldı. Yangına ilk müdahale etmek ve diğer işlerde kullanmak için su tankeri verdik, 20 dekar sahada ceviz ağaçlandırması yaptık. Arazi, ceviz ağacı devletin ama meyvesi sizin olacak. Yeni istekleriniz olursa size kredi vermekten, karşılamaktan mutluluk duyarız. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Kocakovacık Mahalle Muhtarı ile Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Orköy kredisi ile iş makinesi almaktan duydukları memnuniyeti ifade ettiler. 

Bursa ilimizde ORKÖY'den 2014 yılında 2 başlı süt sığırcılığı projesinden 74 aileye 148 düve, 15 aileye 5 başlı süt sığırcılığı projesinden 75 düve, 65 aileye süt ve besi koyunculuğu projesinden 2.015 koyun, 8 aileye mavi yemiş kredisi verildi.  Mikro krediler kapsamında 13 aileye sanaen keçisi ve 7 aileye bez bebek kredisi kullandırıldı. İki kooperatifimize 255 bin 600 TL iş makinesi kredisi olmak üzere toplamda 641 bin 620 TL'lik kısmı hibe, 3 milyon 439 bin TL ekonomik destek verildi. Sosyal Kredilerden 92 Aileye güneş enerjisi, 8 aileye de dış cephe mantolaması kredisi kullandırıldı.

 

26.12.2014

Paylaş: