Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

Birleşmiş Milletler Üst Düzey Siyasi Forumu (HLPF) Gerçekleştirildi

 

Birleşmiş Milletler Üst Düzey Siyasi Forumu (HLPF) 9-18 Temmuz 2018 tarihleri arasında Amerika’nın New York şehrinde BM Genel Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Toplantı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız koordinasyonunda yapılmış olup; kurumumuz adına Orman Genel Müdür Yardımcımız Dr. Ahmet İPEK ile Uluslararası Kuruluşlarla İlişkiler Şube Müdürü Ümit TURHAN tarafından takip edilmiştir.

Ülkemizin uluslararası ve bölgesel ormancılık süreçlerinde, özellikle Forest Europe, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO),  BM Orman Forumu süreçlerinde üstlendiği rol, FAO-Türkiye Ormancılık Programı, Arazi Tahribatı ve Kuraklıkla Mücadele Ankara İnsiyatifi, Kırsal Kalkınmada orman Köylülerine sağlanan destek, BM Kalkınma Programı (UNDP TÜRKİYE) ile birlikte yapılan önemli projeler konularında konuşmalar gerçekleştirildi.

Birleşmiş Milletler(BM)  Orman Forumu’nda ele alınan konulardaki gelişmelerin görüşüldüğü, Birleşmiş Milletler Üst Düzey Siyasi Forumu, üye ve gözlemci hükümet temsilcileri tarafından BM Genel Merkezi'nde bir araya gelerek, 2030 Gündemi yolunda ilerleme kaydedilmesi ve planlanmalar geliştirilmesi, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin (SDG)  bir kısmı üzerindeki ilerlemeleri gözden geçirme ve gönüllü ulusal değerlendirmeler (VNR'ler)  konuları üzerine oturumlar düzenlendi.

Özellikle,  Rio Sözleşmeleri başta olmak üzere ormancılıkla ilgili politik taahhütlerin takip edilmesi ile Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin belirli tematik konuları olan Hedef 15. Karasal ekosistemleri korumak, yenilemek ve sürdürülebilir kullanımını teşvik etmek, Hedef 13. İklim değişikliği ve etkileri ile mücadele etmek için acil olarak harekete geçmek, Hedef 8. Herkes için kapsayıcı, sürekli ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi, tam ve üretken istihdamı ve insana yakışır işleri desteklemek, sürdürülebilir orman yönetimi konularında uluslararası ve bölgesel olarak yapılan faaliyetler ve girişimler odaklanılması konuları da ele alındı.

23.07.2018

Paylaş: