Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

Türkiye Sürdürülebilir Orman Yönetimi Kriter ve Göstergeleri Ulusal Çalıştayı Yapıldı

 

​Uluslararası Ormancılık Sürecinde alınan kararlar ile ülkemizin Genel Koordinasyon Komitesi Üyesi olduğu Avrupa Ormanlarının Korunması Bakanlar Konferansı (Forest Europe) kararları gereği yapılması önem arz eden bu çalışmayla; ilk defa 2003 yılında Türkiye için belirlenmiş olan Sürdürülebilir Orman Yönetimi Kriter ve Göstergelerinin günün şartlarına göre yenilenmesi hedeflenmiştir.

Orman Genel Müdürlüğünün koordinasyonu ve Akdeniz Ormanlarının Entegre Yönetimi UNDP projesinin desteği ile gerçekleştirilen söz konusu çalışmada, daha önce oluşturulan 6 çalışma grubu kendi konularındaki kriterler için aday gösterge, alt-gösterge ve değişkenleri belirlemiş ve bunları Çalıştay’ ın görüşüne sunmuşlardır.

25-26 Temmuz 2018 tarihlerinde Ankara’da yapılan ve oldukça yüksek düzeyde katılımın olduğu, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sivil toplum örgütleri ve özel sektörden temsilcilerin görüşlerini belirtme şansı buldukları 2 gün süren Çalıştay sonucu, 39 göstergeden oluşan “Ulusal Kriter ve Gösterge Seti” son şeklini almıştır.

Belirlenmiş olan yeni kriter ve göstergelerin beş pilot işletmede test edilmesi ve daha sonra ülke çapında uygulanması planlanmaktadır.

Türkiye Sürdürülebilir Orman Yönetimi Kriter ve Göstergeleri bu yıl Ekim ayında yapılması planlanan üst düzey bir çalıştayda bütün paydaşlara tanıtılacaktır.

30.07.2018

Paylaş: