Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Genel Müdürümüz, Cumhurbaşkanlığı ve Bakanlık Danışmanları Eskişehir de İncelemelerde Bulundu

 

Orman Genel Müdürümüz Bekir Karacabey, Cumhurbaşkanlığı Danışmanları Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ve Sümeyra Merve Kılıç, Tarım ve Orman Bakanlığı Danışmanı Selim Gençler ile birlikte Biyoyakıt tesisi, kayaç parkı, Araştıma Enstitüsü ve fidan üretimleri hakkında bilgi aktarıldı.

OGM projesi olan ve Sayın Bakanımızın da yakından takip ettiği orman ve bitki atıklarından sıcak su ve biyogaz üreten tesis incelendi. Bölge Müdürü Recep Temel ve Dr. Ş. Teoman Güner sistemin amacı ve işleyişi hakkında katılımcılara bilgi verdiler. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ve diğer uzmanlar tesis hakkında görüşlerini beyan etti.

Programın devamında OGM bir projesi olan ülkemizin tek kayaç parkı gezildi. Burada proje sorumlusu Orman Yüksek Mühendisi Dr. Nejat Çelik bilgi verdi. Orman toprağını oluşturan maden ve kayaçlar tanıtıldı. Parkta ortalama 1 metreküp büyüklüğünde 81 adet kayaç sergileniyor.

Orman Toprak ve Ekoloji Araştırma Enstitüsünde yapılan toprak, su, bitki analizlerinden örnekler gösterildi.

Fidan üretim çalışmaları yerinde incelendi. Fidanların tohumdan itibaren nasıl yetiştirildiği canlı örnekler ve fotoğraflar ile anlatıldı. Genel Müdürümüz Bekir Karacabey; Orman Genel Müdürlüğünün artık sadece orman ağaçlarının fidanlarını değil yabani meyveler ile tıbbi ve aromatik bitkilerinde üretimini yaptığını söyledi.

27.09.2018

Paylaş: