Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Barssia Gunerii Adı Verilen Mantar, Dünya Literatüründe Yerini Aldı

 

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ülkemiz ormanlarının sahip olduğu zenginlikleri gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Bu çerçevede yapılan araştırmalar neticesinde Osmaniye’de yeni bir mantar türü tespit edildi. Barssia gunerii adı verilen mantar türü ise dünya literatüründeki yerini aldı.

OGM’nin Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesi’ne bağlı mühendisler Osmaniye’nin Kadirli ilçesi Bağdaş Yaylası Elmacık mevkiinde envanter ve planlama çalışmaları yaparken yeni bir mantar türü tespit etti. Daha önce başka bir yerde rastlanılmayan yeraltı mantarına, konunun uzmanları tarafından gerekli laboratuvar tetkik ve testleri yapıldı. Testlerin ardından ise yeni tür literatürdeki yerini aldı.

İlk bulan kişi olması sebebiyle OGM mühendislerinden Şaban Güneri’nin adının verildiği yeraltı mantarı, ayrıca Konya Selçuk, Osmaniye Korkut Ata ve Adana Çukurova Üniversitesi öğretim görevlilerince teşhis edilerek, araştırma makalesi TUBİTAK Botanik Dergisi’nde yayımlandı.

Türkiye’nin literatüre yeni kazandırılan Barssia günerii yer altı mantar türüne ise Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde Lübnan Sedirlerinin altında rastlandı. Özellikleri itibariyle daha önce bulunan hiçbir Barssia türüne benzemeyen bu mantar toprağın 3-5 cm derinliğinde herhangi bir ekipmana gerek duyulmadan çıkarılabiliyor. Barssia cinsine ait mantar türlerinin kullanım yerleri, yenilebilirliği veya ekonomik değerleri konusunda ise araştırmalar devam ediyor.

23.10.2018

Paylaş: