Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Milli Mücadelenin 100. yılında 100.000 Fidan

Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığının iş birliğiyle yürütülecek çalışma ile 6 ilde öğrenciler, "Milli Mücadelenin 100. yılında 100.000 Fidan" hatıra ormanları oluşturacak. 

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile Orman Genel Müdürlüğünün koordinesinde projeye ilişkin protokol imzalandı.

Milli Eğitim Bakınlığı  Ortaöğretim Genel Müdürü Cevdet Vural, protokole ilişkin yaptığı açıklamada, 19 Mayıs 1919 tarihinin 100. yılı vesilesiyle tüm yurt genelinde kutlamalar düzenlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı genelgesinin yayımlandığını anımsattı.

Bu çerçevede, Bakanlık olarak eğitim kurumları nezdinde bir takım planlamalar yaptıklarını bildiren Vural, "Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı resmi okul pansiyonlarında barınan öğrencilerin katılımıyla, Milli Mücadelenin 100. yılı dolayısıyla bu mücadelede temel rol oynayan İstanbul, Samsun, Amasya, Sivas, Erzurum ve Ankara illerinde Mustafa Kemal Atatürk'e minnet ve şükranların bir ifadesi olarak bir dizi etkinlik düzenlenecek." dedi.

19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk'ün güzergahındaki 6 ildeki pansiyonlarda barınan öğrencilerin katılımıyla "Milli Mücadelenin 100. yılında 100.000 Fidan" adıyla hatıra ormanları oluşturulacağını bildiren Vural, bu kapsamda fidanların Orman Genel Müdürlüğünce temin edileceğini söyledi. 
 
Milli Eğitim Bakanlığı  Ortaöğretim Genel Müdürü Cevdet Vural 19 Mayıs'ta ise 100 bininci fidanın dikileceğini belirtti.

- "100. yıl hatıra ormanları çok müstesna bir yere sahip"

Orman Genel Müdürümüz Bekir Karacabey ise ülkenin daha yeşil olması için çalıştıklarını ifade etti. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla ağaçlandırma alanında adeta bir seferberlik yürütüldüğünü dile getiren Genel Müdürümüz, insanın yaşadığı her alanda yeşil alanlar yarattıklarını anlattı.

Çeşitli hatıra ormanları kurduklarını aktaran Genel Müdürümüz Bekir Karacabey, "19 Mayıs 1919 tarihinin 100. yılı dolayısıyla oluşturulacak hatıra ormanları çok müstesna bir yere sahip. Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcı kabul edilen bu tarih vesilesiyle  yapılacak ağaçlandırma projesi bizim için de çok önemli. Protokol ile 100 bin fidanı toprakla buluşturacağız ve cumhuriyetimizin daha nice 100 yıllara ulaşması temennisiyle ülkemize fidanları kazandırmış olacağız." diye konuştu. 

08.04.2019

Paylaş: