Skip Ribbon Commands
Skip to main content

OGM-AFD-ONF (Fransa Orman Ajansı) arasında Teknik İşbirliği Anlaşması İmzalandı

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve AFD arasında Kredi Anlaşması ve OGM(Orman Genel Müdürlüğü)-AFD(Fransız Kalkınma Ajansı) -ONF (Fransa Orman Ajansı)  arasında Teknik İşbirliği Anlaşması imzalandı.


T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığında gerçekleştirilen imza törenine Genel Müdür Yardımcımız Sn. Hayati Özgür. T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Sayın Serhat Köksal ,AFD’nin Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Asya bölgesinden sorumlu Genel Müdürü Sayın Remi Genevey ve  ONFi Genel Müdürü Sayın Pierre Emmanuel Leclercq katıldı.

İmza Töreninde; T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Sayın Serhat Köksal iklim değişikliğinin dünyayı tehdit eden ve mücadele edilmesi çok zor bir konu olduğunu ve bu zorlu görevde ülkemizle işbirliği içinde çalışan AFD yetkililerine teşekkürlerini sundu. Sonra Genel Müdür Yardımcımız Hayati Özgür; “ bugüne kadar gerçekleştirilen çalışmalar için AFD ve ONF’ye teşekkürlerini ifade ederek AFD ve ONF ile bugüne kadar çok güzel işler gerçekleştirildiğini, dünya serveti olan ormanlarımıza özellikle ağaçlandırma ve bozuk orman alanlarının rehabilitasyonuna, ormanların sürdürülebilir yönetimine büyük önem verildiğini dile getirerek yapılacak teknik işbirliği çalışmalarından iyi bir sonuç beklediğini” dile getirdi. ONFi Genel Müdürü Sayın Pierre Emmanuel Leclercq ise “Türkiye ve Fransa'daki ormanların yapısının da birbirine benzediğini dile getirerek bahse konu anlaşma ile 2 yıllık süreçte çığ riski, orman zararlıları ve yangınla mücadele ve ekoturizm gibi hassas ormancılık konularının belirlendiğini, bu çerçeve içerisinde görevlerinin Fransız uzmanlığının katkılarını sunmak olduğunu ayrıca iki kurum arasında teknik bilgi paylaşımları olacağını ve kendisinin bu sürecin başarısının garantörü olacağını” ifade etti.

İmza töreninin ardından heyet olarak heyete Ortabereket Rehabilasyon Projesi Sahası ve Geyikpınar Erozyon Kontrol Projesi Sahasında gerçekleştirilen ormancılık faaliyetleri yerinde incelenmiş   ve Beypazarı’nda gerçekleştirilen kültür gezisi ile sona erdi. 

19.04.2019

Paylaş: