Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Ormanlara Can Simidi.

 

​Genel Müdürlüğümüzce helikopterlerin ve arazözlerin etkili kullanımını sağlamak ve yangına müdahale sürelerini kısaltmak amacıyla orman içindeki su kaynaklarından yararlanılarak havuzlar ve göletler yapılmaktadır.

Ülkemizde 2003 yılında yapımına başlanan ve her 4 km bir olacak şekilde planlanan, sayıları 3.793 adete ulaşmış havuz ve göletler mevcuttur. Havuzların derinlikleri en az 3 metre olup, yaklaşık kapasiteleri 400–1200 ton arasında değişmektedir. Yapılan havuz ve göletler helikopterlerin rahatlıkla su alabileceği şekilde tasarlanmış olup çevresinde helikopterin yaklaşmasına engel olmayacak düzenlemeler yapılmaktadır.

Helikopter yangın havuzları ve göletlerin bulunduğu koordinatlar, Coğrafi Bilgi Sisteminde kayıt altına alınmış olup, yangın alarmı verildiğinde helikopterler en yakın gölet ya da havuza yönlendirilmektedir.

Ayrıca, ormandaki yaban hayatına yardımcı olacak şekilde su içme olukları da yapılmaktadır. Yapılan havuz ve göletlerin etrafı kafes tel ve beton kazıklarla çevrilerek, girilmesi yasak levhası asılmaktadır. Ayrıca havuz ve göletlerdeki fazla sular tahliye edilerek çevre köylere sulama amaçlı fayda sağlamaktadır.
 

 

02.09.2019

Paylaş: