Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Tırtıl Zararlısına Biyolojik Fren.

 

​Kızılkuyruklu Kayın Tırtılı (Calliteara pudibunda) zararlısı Ülkemizde ilk defa 1940 lı yıllarda Marmara bölgesinde görüldüğü literatür taramasından anlaşılmaktadır.

Bursa ilimizde ise ilk defa 2018 yılı eylül ayında zararı tespit edilen tırtıl, primer zararlı böcek olup, kayın ağaçlarının yaprakları ile beslenmektedir. Ağaçların yapraklarını hızlı bir şekilde tükettiği için ormanlarımızda kurumuş görüntüsü oluşturmaktadır. Özellikle bazı basın organlarında belirtildiği gibi ağaçları kurutmamaktadır, ormanlarımız yok olmamaktadır.

Genel Müdürlüğümüzce 2019 yılında zararlının tekrar görülmesi üzerine, etkili olduğu yaklaşık 100 hektar ormanlık alanda çevreye zarar vermeyen bakteri ile mücadeleye başlanmıştır. Eylül ayının sonu itibariyle kayın ağaçları yapraklarını dökecektir. Böylelikle zararlı besin bulamayacak ve toprağa inecektir.

Genel Müdürlüğümüz, ormanların sağlığının korunması ve zararlı organizmalarla mücadelede doğaya zarar vermeyen biyolojik mücadele yöntemlerini tercih etmektedir. Bu maksatla böceklerle beslenen kuşların çoğalıp ormanda yuvalanması için ormanlarımıza her yıl ortalama 50 bin kuş yuvası asılmakta, yılda ortalama 100 kırmızı orman karıncası yuvaları nakledilmekte ve laboratuvarlarımızda yılda ortalama 600.000 yırtıcı (zararlı böcekler ile beslenen faydalı organizma) böcek ormanlarımıza salınmaktadır.

 

19.09.2019

Paylaş: