Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Bursa da Defne Üretimi 10 yılda 10 Kat Arttı.

 

​Genel Müdürümüz Bekir Karacabey. Bursa İli Karacabey İlçesi Kurşunlu Köyü defne rehabilitasyon sahalarını ve defne işleme tesislerinde incelemelerde bulundu.

Genel Müdürümüz Bekir Karacabey inceleme ve ziyaretler sonrasında yaptığı açıklamada “ orman teşkilatı olarak ormanların geliştirilmesi ve iyileştirilmesi, orman köylümüze gelir temin etme fırsatları oluşturulması orman köylümüze alternatif gelir kaynakları sunmak başlıca amacımızdır. Tıbbi, aromatik ve diğer kullanım potansiyeli olan bitkilerden koruma-kullanma dengesi içinde faydalanmaya özen gösteriyoruz. Ülkemizin önemli tıbbi aromatik bitkilerinden birisi de, dış ticaretimizde de önemli yer tutan defnedir.

Özellikle Bursa İlimizde son on yılda doğal defne alanlarından yapılan yaprak ve tohum faydalanmalarının sürdürülebilir nitelikte olması, üretim maliyetlerinin düşürülmesi, üretimde yaşanan değer kayıplarının azaltılması, defne ürünlerinin kullanım miktarının ülke genelinde yaygınlaştırılması gayesiyle defne rehabilitasyonuna önem verdik ve sonuçlarını da almaya başladık. Bursa ilimizde defne üretimi 3 bin tondan 30 bin tonlara kadar çıktı. Orman köylümüzün de geliri arttığı gibi defne işleme pelet tesisleri de kurulmaya başlandı “ dedi.

 

05.10.2019

Paylaş: