Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Orman Genel Müdürlüğü’nden Gürcistan’a Yangın Eğitimi Desteği

 

Gürcistan Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın yöneticilerine Antalya Uluslararası Ormancılık Eğitim Merkezi'nde “Yangın Yönetim Sistemi Eğitimi" verildi.

Ülkemiz ile Gürcistan arasında 2009 yılında imzalanan “Türkiye-Gürcistan Çevre ve Ormancılık İşbirliği Anlaşması kapsamında, Gürcistan Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın yöneticileri için 28 Ekim-1 Kasım 2019 tarihleri arasında Antalya Uluslararası Ormancılık Eğitim Merkezi'nde Genel Müdürlüğümüz tarafından "Yangın Yönetim Sistemi Eğitimi" düzenlendi.

 “Orman Yangını, Planlama ve Organizasyon; Orman Yangını ve Özellikleri; Orman Yangınını Etkileyen Faktörler; Orman Yangınlarının Söndürülmesinde Kullanılacak Müdahale Taktikleri ve Söndürme Metotları” ayrıntılı bir şekilde anlatıldı. Orman yangınları simülasyon merkezinde aslına uygun olarak oluşturulan yangın senaryoları üzerinde tatbikat yapıldı

Eğitimin son günü arazide yangın araç-gereçleri, kişisel koruyucu güvenlik malzemeleri ve bunların kullanımı ile ilgili uygulama yapıldı. Düzlerçamı Orman İşletme Şefliği’ne bağlı bir toplu koruma ekip merkezi ziyaret edilerek buradaki yangın söndürme araçları ve yangın söndürme ekiplerinin faaliyetleri hakkında bilgi alındı. Daha sonra 1050 rakımlı Güllük Dağı zirvesinde bulunan gözetleme kulesine gidilerek Güllük Dağı, Düzlerçamı ormanları ve Antalya'nın kuşbakışı görüldüğü kulede yapılan gözlem çalışmaları incelendi.

04.11.2019

Paylaş: