Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Guinness Rekorlar Kitabındayız!

 

Gelecek nesillerimize nefes olabilmek amacıyla başlatmış olduğumuz “Bugün Fidan Yarın Nefes” seferberliğimiz yurt genelinde vatandaşlarımızın yoğun katılımı ile gerçekleşti. 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde yapılan fidan dikim seferberliği ile ülke genelindeki 2023 farklı noktada 11 milyonu aşkın fidan toprakla buluşturuldu.

Toplumumuzda ağaç, orman sevgisi ile ilgili farkındalık oluşturmak ve gelecek nesillere “Daha Yeşil Bir Türkiye” bırakabilmek amacıyla başlatılan “Geleceğe Nefes“ seferberliğinin bir diğer özelliği ise farklı iki dünya rekorunun kırılarak Guiness Rekorlar Kitabı’na girilmesiydi.

Bu rekor denemelerinden ilki 1 saatte 232 bin 647 fidan ile en fazla adette fidan dikme rekorunu elinde bulunduran Endonezya’nın rekorunu kırmak, diğeri ise dünyanın en büyük online fidan diken insan fotoğrafı albümünü oluşturarak ülke insanımızın ağaç sevgisini her platformda ispat etmekti.

Endonezya’ya ait 1 saatte en fazla fidan dikme rekorunu kırmak üzere Çorum ilimizde tüm hazırlıklar yapılarak saha ağaçlandırmaya hazır hale getirilmiş ve Guinness için gerekli başvurular yapılmıştı.

11 Kasım saat 11:11’de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk fidan dikimi ile ülke genelindeki 2023 farklı noktada olduğu gibi Çorum’da da eş zamanlı olarak ağaçlandırma çalışmalarına başlandı. Guinness Dünya Rekorları Türkiye Temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici denetiminde 1 saat içerisinde 303 bin fidan dikilerek, Endonezya’ya ait rekor Türkiye tarafından kırılmış oldu.

Guinness Heyeti tarafından yapılan son denetimlerden sonra ise Guinness Dünya Rekorları Türkiye Temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici "Büyük bir mutlulukla bir saat içinde en çok fidan dikme rekorunu şu andan itibaren 303 bin 150 fidanla Tarım ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü’ne ait olduğunu resmi olarak onaylıyorum. Küresel ısınmaya karşı dünya çapında yapılan bu büyük sosyal proje içinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ise; "Dün Guinness rekor denemesine Çorum’da hep beraber şahitlik ederek daha önce Endonezya’ya ait olan 232 bin 647 fidanla '1 saatte en fazla fidan dikme' rekorunu kırarak Türkiye adına tescil ettirmiş olduk. Diğer bir Guinness rekorundan daha bahsederek, dünyanın en büyük online fidan diken insan fotoğrafı albümü 11 Kasım’da fidan dikenlerin dikim süresi üç saat içerisinde ve sonrasında çektikleri fidan diken insan fotoğraflarını da gelecegenefesalbum.com sitesine yüklemelerini söylemiştik, bu yüklemeler hala devam ediyor. Bu yüklemeler henüz tamamlanmış değil. Bunun sonuçları da inşallah tam anlamıyla, teknik gereklilikleri yerine getirdikten sonra Guinness tarafından tescil edilecektir diye düşünüyorum." diyerek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Çorum ilimizdeki Guinness Dünya Rekorumuzun ülkemiz adına hayırlı olmasını diler, “Geleceğe Nefes” seferberliğini destekleyen ve Ülkemizin 2023 farklı noktasındaki fidan dikim alanlarına akın eden vatandaşlarımıza şükranlarımızı sunarız.

13.11.2019

Paylaş: