Skip Ribbon Commands
Skip to main content

FAO, Yakın Doğu Ormancılık ve Mera Komisyonunun 24. Oturumu Antalya’da Gerçekleşiyor

 

Yakın Doğu'nun dört bir yanındaki ormancılık ve meralar yetkilileri, Yakın Doğu Ormancılık ve Mera Komisyonu'nun (NEFRC) 24. Oturumu için Antalya'da buluştu.

Bölge ülkelerinin Paris İklim Değişikliği Anlaşması ve 2030 sürdürülebilir kalkınma gündemi ile ilgili taahhütlerine ulaşmalarına destek olmak için ormanların ve mera alanlarının sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesinin önemine ışık tutmak, Ulusal olarak belirlenmiş katkılar (NDC'ler) ve arazi bozulumunun engellenmesi (LDN) belirleme sürecindeki ülkelerdeki ormanların ve meraların merkezi rolünü tartışmak, ayrıca biyoçeşitlilik, Birleşmiş Milletler ormanlar için stratejik planının uygulanması ve Birleşmiş Milletler Ormanlar Forumu ile işbirliği ve XV. Dünya Ormancılık Komitesi’nin 25. oturumuna hazırlıkların yapılması için FAO çalışmasının durum değerlendirilmesinin de yapılacağı “Yakın Doğu ve Kuzey Afrika’da Ormanların Geleceği” konulu oturum 18 Ülke’ den 50 Delegasyon’ un katılımı ile gerçekleşiyor.

Oturumda, Yakın Doğu Ormancılık ve Mera Komisyonu 24. Dönem Başkanlığına Türkiye adına İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Serengil seçildi. Bu süreçte, Türkiye lider ülke olarak, 2 yıl boyunca komisyonun Kuzey Afrika ve Yakın Doğu Bölgesini kapsayan iklim değişikliği ve ormancılık alanlarındaki faaliyetlerini yönetecek.

26.11.2019

Paylaş: