Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Kardeş Ülke Moğolistan İle Orman Yangınlarıyla Mücadele Alanında İşbirliği

 

Moğolistan Ulusal Acil Durum Yönetim Kurumu ile Genel Müdürlüğümüz arasında Orman Yangınlarıyla Mücadele Alanında İşbirliği Niyet Beyanı İmzalandı.

Moğolistan Büyükelçisi Sayın Bold Ravdan ve Moğolistan’da orman yangınlarının söndürülmesinden sorumlu Ulusal Acil Durum Yönetimi Kurumu’ndan (NEMA) bir heyet 28 Kasım 2019 Perşembe günü Genel Müdürlüğümüzü ziyaret etti.

Moğolistan Heyeti’ni kabul eden Genel Müdür Vekilimiz Hayati Özgür ormanların tüm insanlığın ortak değeri olduğunu bu nedenle dünya ormanlarını korumak için herkesin sorumluluk alması gerektiğini söyledi. Orman Genel Müdürlüğü’nün 180 yıldır Ormancılık faaliyetlerini yerine getirdiğini vurgulayan Hayati Özgür, bu tecrübeyi Moğolistan ile de paylaşmaya hazırız dedi. Moğolistan Heyet Başkanı Nema Başkanı Tümgeneral Sayın Tuvshin Badral Orman Genel Müdürlüğü’nün çalışmalarını yakından takip ettiklerini, özellikle orman yangınlarıyla mücadele, havadan yangın söndürme ve uydu sistemleri konusunda OGM’nin bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak istediklerini söyledi.

Karşılıklı görüşmelerin ardından Genel Müdürlüğümüzün toplantı salonunda, Orman Genel Müdürlüğü adına Genel Müdür Yardımcımız Şahin Aybal ve Moğolistan adına NEMA Başkanı Tuvshin Badral tarafından Türkiye Cumhuriyeti Orman Genel Müdürlüğü ile Moğolistan Ulusal Acil Durum Yönetimi Kurumu Arasında Orman Yangınlarıyla Mücadele Alanında İşbirliği Niyet Beyanı imzalandı.

Bu Niyet Beyanı ile her iki kurum, ormanların korunması, tabii kaynakların daha etkin ve bilinçli kullanımı, orman yangınlarını önlemek amacıyla, eşitlik, mütekabiliyet ve karşılıklı yarar temelinde, bilgi, deneyim ve teknoloji paylaşımı yoluyla işbirliği yapacaklarını bildirdiler.

Niyet Beyanı imza töreninden sonra Sayın Büyükelçi ve Moğolistan Heyetine Orman Yangın Yönetim Merkezinde Yangın Yönetim Sistemi ve Yangınlarla Mücadele çalışmaları konusunda brifing verildi.

28.11.2019

Paylaş: