Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Afyon a 500 Dekar Alanda Bal Ormanı Tesis Edilecek.

 

​Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Afyonkarahisar’da Tarım ve Orman Sektör Temsilcileri ile bir araya gelerek; fidan üretiminden dikime, ORKÖY desteklerinden sosyal ağaçlandırmalara kadar birçok müjde verdi.

Genel Müdürümüz Bekir Karacabey’in de eşlik ettiği programda konuşan Sayın Pakdemirli, Afyon ilinde 2020 yılında 3 milyon fidan üretileceğini ve 3,3 milyon fidan dikileceğini belirterek “500 dekar alanda 1 adet bal ormanı tesis edeceğiz. Fethi bey Tıbbı Aromatik Bitki Bahçesi olarak ise 40 dekar alanda 30 bin adet lavanta fidanı ve gelir getirici badem fidanı dikeceğiz. Yine vatandaşlarımızın ek gelir elde etmesi gayesiyle 10 köyde dikeceğimiz gelir getirici tür fidanlarını 49 yıllığına köylülerimizin istifadesine sunacağız. Sosyal ağaçlandırma projelerimiz kapsamında yerleşim yerlerimizde dikeceğimiz toplam 9.000 adet fidanı ise önümüzdeki yıl içerisinde toprakla buluşturmuş olacağız” dedi.

Ağaçlandırma müjdelerinin yanı sıra ORKÖY destekleri ile ilgili müjdelere de değinen Sayın Pakdemirli” Orman köylerinde yaşayan 100 ailemize 2,5 Milyon Lira ORKÖY kredisi ve hibe desteği sağlayacağız. Sandıklı ilçemize bir adet Doğal Soğuk Hava Deposu kazandırdık şimdi de Şuhut ve Dinar ilçelerimizde, toplam proje maliyeti 3 Milyon Lira olan Doğal Soğuk Hava Depolarını 2020 yılında tamamlayarak hizmete alacağız. Yine ORKÖY programı kapsamında; Kulak Köyünde, tamamı AB destekli 150 Bin Dolar hibe ile 100 KW üretim gücüne sahip güneş enerjisi sistemini kurduk. Böylece köylümüz, elektriği ücretsiz olarak kullanacak” şeklinde konuştu.

 

07.12.2019

Paylaş: