Skip Ribbon Commands
Skip to main content

İzmir Çeşme’de 20 Bin Sakız Fidanı Daha Toprakla Buluşacak

Orman Genel Müdürlüğümüz tarafından sakız ağacını anavatanına yeniden kazandırmak ve ülkemizi sakız üretiminde söz sahibi hale getirmek amacıyla; sakız ağacına uygun ekosistemlerde yapılan çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Bu kapsamda 20 bin sakız fidanını daha toprakla buluşturmak için İzmir Çeşme Çiftlikköy’deki 950 dekarlık alanda devam eden arazi hazırlığı çalışmalarında sona yaklaşıldı. Ağaçlandırma projesi ile sahada kolektif bir çalışma sürdürülerek hastalıklı olan ardıç ağaçlarının alandan çıkartılması, istikbal vaat eden ve hayatiyetini devam ettirmekte olan sağlıklı fertlerin ise sahada korunarak ardıç - sakız ağaçlandırmasının yapılması planlanmaktadır. Ayrıca her yıl doğada yabani halde bulunan sakız ağaçları ise aşılanarak rehabilite ediliyor.

Yüksek ekonomik değerinden dolayı “altın damlayan ağaç” diye tabir edilen sakızda dışa bağımlılığımızın azaltılması, kaybolan sakız üretim kültürünün yeniden canlandırılması, yöre halkının kalkındırılması ve sakız ağacının ülkemizin uygun ekosistemlerine yeniden kazandırılması amacıyla yapılacak olan çalışmalar devam edecektir.​

09.12.2019

Paylaş: