Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Orman Koruma Faaliyetleri ve Yangınlara Hızlı Müdahale İçin Yeni Orman Yolları Yapıldı

 

​Orman yangınları ile mücadelede hızlı ve etkin müdahale hayati önem arz etmektedir. Yol ağı geniş olan ormanlarımızda çıkan yangınlar hızlı bir şekilde kontrol altına alınmakta olup, olası büyük orman yangınlarının önüne geçilmektedir. Genel Müdürlüğümüz tarafından özellikle son yıllarda yapılan yeni orman yolları ile ülkemizde yangınlara ilk müdahale süresi ise 12 dakikaya kadar inmiştir.

Orman yangınlarının yanı sıra ormanlarımızı usulsüzlüklere karşı koruma faaliyetleri açısından da orman yol ağının fazla olması ve bakımlarının yapılmış olması son derece önemlidir.

Genel Müdürlüğümüz tarafından geçmiş yıllarda olduğu gibi 2019 yılında da yeni orman yolu, yangın emniyet yolu, büyük onarım, üst yapı, sanat yapısı ve mevcut orman yolu bakımları gibi çalışmalar yapılmaya devam edildi.

Bu kapsamda Kasım ayı sonu itibariyle 1.075 km yeni orman yolu, 978 km büyük onarım, 407 km üst yapı, 564 km sanat yapısı, 96 km yangın emniyet yolu yapımı ve 12 adet köprü yapımı tamamlanmıştır.

Yapılan orman yolu çalışmaları ile yangınlara daha hızlı müdahale edilecek olup, ormancılık faaliyetleri de daha etkin bir şekilde yürütülebilecektir. Ayrıca yapılan üst yapı ve sanat yapısı çalışmaları ile orman yollarımız kış mevsimi boyunca açık kalacak, orman köylerinde yaşayan vatandaşlarımız için ise kış mevsimi çile olmaktan çıkacaktır. 

27.12.2019

Paylaş: