Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Orman Yangınlarıyla Etkin ve Yetkin Mücadele Ediyoruz..

 

​Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli ve Genel Müdürümüz Sayın Bekir Karacabey, İzmir Adnan Menderes Havalimanı Askeri Uçuşlar Bölümü'nde düzenlenen yangın uçağı tanıtımı basın toplantısına katıldı.

2 yeni uçak ile 1 insansız hava aracının (İHA) tanıtımında konuşan Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, “Daha Yeşil Bir Türkiye" hedefiyle yola çıktıklarını hatırlatarak 3 kıtada çevre ülkelere ormancılık desteği verildiğini, yanan her ağacın yerine 10 fidan dikildiğini ifade ederek son 18 yıldır, yıllık ortalama 350 milyon fidan üretildiğini belirtti.

Ülke olarak, Akdeniz kuşağındayız. Bu konumdan dolayı orman yangın bakımından risk oranı yüksek bir bölgedeyiz. Bunun bilinciyle yangın çıkması durumunda hızlı ve etkin bir şekilde müdahale etmek için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Yazın köz üzerinde kışın buz üzerinde mücadele verildiğinin altını çizerek önleme, söndürme ve son olarak rehabilitenin önemine dikkat çekti.

Karadan 1072 arazöz, 281 su ikmal aracı, 586 ilk müdahale aracı, 185 dozer ve 473 diğer araç havadan ise; 2 amfibik uçak, 1 yönetim uçağı, 27 su atar helikopter, 6 idari helikopter, 1 İHA ile ormanlarımızı koruyor ve yangınlarla mücadele ediyoruz. Anayasa'nın 169. maddesi gereği, yanan orman alanlarının güvence altında olduğunu söyleyen Sayın Dr. Bekir Pakdemirli “Bugüne kadar yanan hiçbir orman alanı başka bir amaç için kullanılmamıştır ve kullanılmasına bundan sonra da müsaade edilmeyecektir.” dedi.

Genel Müdürümüz Sayın Bekir Karacabey ise “1839 yılından beri daha yeşil bir Türkiye için canını dişine takarak çalışan bir teşkilatın mensubu olmaktan gurur duyuyorum. Uluslararası kuruluşların raporlarında dünyada orman varlığını artıran nadir ülkelerden birisiyiz. Son 15 yılda orman varlığımızı artırarak % 29’ a çıkardık. Cumhurbaşkanımızın Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ ın talimatları ve Sayın Bakanımızın önderliğinde 2023 yılında orman varlığımızı % 30’ a çıkaracağız. Bunun için her türlü planlama, yersel dağılım ve hazırlıklarımız yaptık. Geçmiş nesilden emanet aldığımız ormanlarımızı gelecek nesillere miras bırakabilmek için sadece orman varlığımızı artırmanın yanı sıra yangın ve diğer zararlılara karşı koruyoruz. Dünyada orman yangınları konusunda lider ülkedir. Büyük özveri, gayret ve cesaretle yürütülen mücadele ile gerçekleştirilmiştir. Her biri birer kahraman olan 114 şehidimizin canları pahasına yürüttükleri mücadele sonucu bu başarıyı elde ettik. Bu vesileyle tüm orman yangını şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Bu günümüz dünden daha iyi yarınımız da bu günden daha iyi olacak. Çalışmalarımız sırasında teşkilatımıza çok büyük güç ve destek veren Cumhurbaşkanımızın Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ a ve Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’ ye teşkilatım adına teşekkür ediyor yangın sezonunun en az kayıpla geçmesini, kazasız, belasız tamamlanmasını yüce Allah’ tan niyaz ediyorum. “dedi.

Konuşmaların ardından hava meydanında bulunan İzmir Orman Bölge Müdürlüğü orman yangınlarıyla mücadele ekip ve ekipmanları basın mensuplarıyla gezildi. Gezinin ardından aynı zamanda pilot olan Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli basın mensuplarıyla birlikte yangın uçaklarından birinin kaptan koltuğuna geçerek İzmir Tahtalı Barajından su İkmali yaptı ve temsili olarak ormanlık alanlara su atışlarını gerçekleştirdi.

 

17.06.2020

Paylaş: