Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Osmanlı Göç Yolu Turizme Kazandırılıyor…

 

​Orman Genel Müdürlüğü Türkiye’de bir çok şehrimizde her geçen gün sayısı artan ekoturizm yerleri ve uygulamalarından birini daha hayata geçiriyor.

Orman Genel Müdürlüğü olarak, vatandaşlarımızın çevre konusunda saygılı ve bilinçli hale getirmek, gündelik yaşamın koşturmasından bir nebze de olsun uzaklaştırmak, doğayı keşfetmelerini sağlamak, tarihimize ve kültürümüze sahip çıkmak amacıyla Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin babaannesi, Ertuğrul Gazi'nin annesi olan ve "devlet ana" diye tanınan "Hayme Ana"'nın Çarşamba köyündeki kabri başından başlayarak yazlıktan (Domaniç) kışlağa (Söğüt) giden ve 86 kilometre olan bu tarihi göç yolunun, Lidya ve Frigya yolu gibi Türkiye'ye kazandırılması amaçlanmış bu doğrultuda çalışmalara başlanmıştır.

Kültürel Mirasımıza Sahip Çıkıyoruz…

Kayı Boyu'nun her yıl Domaniç'ten Söğüt'e yaptığı göç ve Osmanlı'nın ayak izlerinin bulunduğu güzergah üzerinden oluşturulan Domaniç Göç Yolu Ekoturizm Projesinde vatandaşlar, Hayme Ana Türbesi, Ebe Çamlığı, Mızık Çamı Tabiat Anıtı, Karagöl ve Kızılsaray Yaylası, Ilıcaksu Tarihi Kavak Ağacı, Tarihi Bercin Kule ve Evinin yanı sıra Domaniç’ in harika doğasını ve saklı kalmış orman güzelliklerini görme fırsatı bulacaklar.

Yörenin Gelişimine ve Kıymetlerine Katkı Sağlıyoruz.

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğünce güzergah boyunca yürüyüş ve bisiklet parkurları planlanmış olup profesyonel gurupların yanı sıra vatandaşlarımızın da hoşça vakit geçirebileceği dinlence alanları ile bilgilendirme pano ve levhaları yerleştirilmeye başlanmıştır. Bununla birlikte, proje kapsamında bölgenin doğal, kültürel ve tarihi zenginlikleri hakkındaki bilgilerin, bölgeyi ziyaret eden vatandaşlarımıza daha iyi aktarılabilmesi için yöreden seçilecek gönüllülere alan kılavuzluğu eğitimleri teorik ve uygulamalı olarak konunun profesyonelleri tarafından verilecek.

Orman Genel Müdürlüğü ekoturizm proje ve uygulamalarıyla doğal alanların kullanılması, doğal güzelliklerden ve kırsal yoğunluğu olan alanlardan vatandaşlarımızın faydalanılması için çalışmaya devam ediyor.

 

20.06.2020

Paylaş: