Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
29.01.2015
Lidar Teknolojisinin Ormancılık Faaliyetlerinde Kullanılması Konusunda Toplantı Yapıldı

Genel Müdürlüğümüz Bilgi Sistemleri Daire Başkanlığı’nın koordinatörlüğünde, ODTÜ Görüntü Analizi Uygulama ve Araştırma Merkezi (OGAM) temsilcileri ile Lidar Teknolojisinin Ormancılık Faaliyetleri Üzerine Tanıtım Toplantısı 27.01.2015 tarihinde  düzenlendi. Toplantıya Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanı İbrahim Şanlı, ODTÜ Görüntü Analizi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. A.Aydın Alatan, Merkezin Öğretim Üyesi Doç.Dr. Uğur Murat Leloğlu ile Daire Başkanlıklarımız, Orman Ağaçları ve Tohumları Islah Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve İç Anadolu Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden temsilciler katıldı.


LIDAR; lazer ışınlarını kullanarak, yeryüzündeki bir nesne ile taşıyıcı platform arasındaki mesafeyi ölçmeye ve buna göre cisimlerin yüksekliklerini hesaplamaya imkan veren  bir uzaktan algılama teknolojisidir.

Söz konusu toplantıda Genel Müdürlüğümüzün  Lidar uzaktan algılama teknolojisi kullanarak yapılmış ve yapılabilecek işler ve karşılaşılan sorunlar, katılımcıların kendi çalışmalarında  uzaktan algılama ile neler yapılabileceği hakkında karşılıklı bilgi ve görüş alışverişinde bulunuldu.


Yazdır