Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Yerli Ağaç Türleri Yapısal Özellikleri Belirleme Çalıştayı Yapıldı

 

Türkiye'nin Orman Ürünleri konusunda önde gelen derneklerinden olan TORİD (Türkiye Orman Ürünleri Sanayicileri ve İş Adamları Derneği)  tarafından düzenlenen “Yerli Ağaç Türleri Yapısal Özellikleri Belirleme Çalıştayı” Bölge Müdürlüğümüz sosyal tesislerinde başladı.

Çalıştaya Bölge Müdürümüz Recep Ateş, TORİD Başkanı Göksel Korkmaz, Ulusal Ahşap Birliği Genel Sekreteri TORİD Üyesi Celalettin Akça, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Ario Ceccotti, Floransa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Marco Togni, Makine İkmal Şube Müdürümüz Hüseyin Doğan, İşletme Müdürümüz Veli Altuntaş, İşadamları ile akademisyenler katıldı.
Çalıştayın açılış konuşmasını yapan TORİD Başkanı Göksel; “Ahşabın kullanımının artırılması, geliştirilmesi ve stratejik sektör olması yolundaki çalışmalarda önemli yol kat edildi. Uzun zamandır gerçekleştirilen yoğun çalışmalar sonucunda Türkiye'de ahşabın geliştirilmesi ve stratejik sektör olabilmesi için hep birlikte beyin fırtınası yaparak yolumuza devam edeceğiz” dedi.
Ulusal Ağaç Birliği Genel Sekreteri Celalettin Akça yaptığı konuşmada;” bugün ülkemizin dört bir tarafından gelen değerli hocalarımızla, ormancı uzman arkadaşlarımızla, sektörümüzün geleceğe inanan temsilcileri ve diğer ilgililerle yerli ağaç türlerinin özellikle yapıya uygun olduğunu bildiğimiz çam, göknar, ladin ve kestane gibi türlerin yapısal özelliklerinin belirlenmesi için yol ve yöntemlerinin konuşmak ve bir çalışma yapmak için bulunuyoruz, bu çalışmaların başarı ile sürmesi ve neticelenmesi siz üyelerimiz, değerli, sektör ve akademik çalışma temsilcilerinin değerli katkı ve destekleri ile mümkün olacaktır, sözlerime son vermeden bu çalıştayın fikir babası değerli hocamız Prof Dr.Ario Cecotti’ye konunun uzmanı misafirimiz Floransa Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Marco Togni’ye İstanbul Orman Bölge Müdürümüz Recep Ateş beye, akademik camia ve sektörümüz temsilcilerine katılımları ve katkılarından dolayı çok teşekkür eder çalıştayın hayırlara vesile olmasını dilerim” dedi.
Çalıştayda bir konuşma yapan Bölge Müdürümüz Recep Ateş;” Teşkilatımız, başta madencilik olmak üzere, turizm, ambalaj, enerji, mobilya, kâğıt, ilaç gibi sektörler doğrudan veya dolaylı olarak iç içedir. Ormanla bir şekilde bağlantılı olan tüm bu alanlar büyük bir ekonomik potansiyele sahiptir. Bu potansiyelin ortaya çıkarılması ve iyi yönetilmesi gerekmektedir. Bu çerçeveden baktığımız zaman bu kadar fazla sektörle bağlantılı olan ormancılık sektörünün önemini daha iyi kavramış oluruz. Dolayısıyla bu kaynakların iyi yönetilmesi ve sürekli kendisini yenileyen bir yapı ve anlayışla önündeki fırsatları iyi değerlendirmesi önem arz etmektedir. Şimdi alanlarında uzman hocalarımızın sunumlarıyla bu potansiyelin en verimli şekilde nasıl kullanılması gerektiği ve hangi yöntemler kullanılarak optimum fayda sağlanacağını hakkında bilgi sahibi olacağız. Bir daha bu birlikteliğimizi sağlayan TORİD Başkanı Göksel Beye ve yönetimdeki arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, panelimizin ormancılığımıza siz sektör temsilcilerine önemli kazanımlar sağlaması temennisiyle hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
 Floransa Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Marco Togni’nin yaptğı sunumun ardından yapılan soru cevap ve tartışmalar ile çalıştay sona erdi.

09.11.2018

Paylaş: