Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Orman Koruma Ekipleri Kaçakçılara Göz Açtırmıyor

Orman Genel Müdürlüğünün 180. Kuruluş yıl dönümü nedeniyle Milli Eğitime bağlı okullarda düzenlenen slogan yarışmasında Erzincan ili birincisi olan Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Semih Metin derki; “Sahip Çıkılmayan Ormanlar Eksik Bırakılan Yarınlardır.” 
Ormanların günümüzde daha çok öne çıkan sosyal ve ekolojik yararlarından toplumun optimal düzeyde faydalanabilmesi için mevcut orman kaynaklarının etkin bir şekilde korunması ve geliştirilmesi gerekmektedir. 

Bu bağlamda bölgemiz halkı, Valilikler, Sivil Toplum kuruluşları, Öğrenciler ve vatandaşlarımız ile topyekûn ağaçlandırma faaliyetleri son sürat devam etmekte ve halkımızın ilgisi gittikçe artmaktadır. Ancak; bazı vatandaşlarımızın ormanlardan kanunsuz bir şekilde faydalanmaya çalıştıkları ve buna mukabil Orman Kanununa muhalefet ettikleri gerçeği de göz ardı edilmemektedir.
 
Bunun bilincinde olarak, Bölge Müdürlüğümüz tarafından oluşturulan Seyyar Koruma Ekibi, Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk alanında bulunan 10 işletme Müdürlüğü, 32 şeflik ve 6 ilde  7 gün 24 saat esasına göre icra ettiği koruma ve önleme faaliyetleri kapsamında izinsiz ağaç kesen, orman alanlarını işgal eden, orman alanlarında fidan ve ağaçlara zarar veren, hayvan otlatma nedeniyle ağaçlandırma sahalarında hasar oluşturan vatandaşlar için ilgili Cumhuriyet Savcılıklarına  suç duyurusunda bulunularak gerekli yasal işlem başlatılmıştır.

17.07.2019

Paylaş: