Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Protokolü Bilenler Kurumunu En İyi Şekilde Temsil Ederler

Amasya Orman Bölge Müdürü Halil Oflu Başkanlığında Terziköy mevkiinde devam eden seminerde, görev yaptıkları yerlerde amir konumda olan ve protokolde yeri olan teknik personeline yönelik eğitim verildi.

TSK Protokol şubede uzun yıllar görev yapan emekli Alb.Nurdan Bezik tarafından;  Protokol, görgü ve davranış kurallarıyla ilgili sunu  eşliğinde  eğitim verildi

İnteraktif şeklinde geçen eğitimde; Özel alan, Sosyal alan, Resmi alan,  Uluslararası alan, Aile kuralları, Görgü nezaket kuralları, Protokol kuralları, Diplomatik protokol kuralları işlendi.

Eğitmen Nurdan Bezik; Protokol kurallarının anayasa tüzük, yönetmelik, kurumlar tarafından kabül görmüş kültür değerleri, sosyal davranış kuralları, Uluslararası anlaşmalar, ulusal ve tarihsel değerlerden oluştuğunu belirterek bu kurallar; Tarihe iz düşmüş, köklü kültüre sahip devletlerin bugüne ve gelecek nesillere mirasıdır.

Protokol kelime anlamı olarak; Resmi ve uluslar arası ilişkilerde önde gelme hakkı ve uyulması gereken biçimsel törensel kıyafet ve davranışlar kuralları bütünüdür.

Protokol kuralları da nedir diyerek geçiştiremezsiniz.

Resmi ilişkilerde devletlerin ve kurumların itibarını sarsacağı gibi ülkeler arası ve kurumlar arası  krize neden olabileceği gibi  sosyal ilişkilerde de  kişinin saygınlığını artırır veya azaltır.

Protokol kurallarını bilmek insana güven verir; Üstünlük, saygınlık kazandırarak farkındalık yaratır. Protokolü bilenler tercih edilir yükseltilir kendini iyi ifade eder ve kurumunu en iyi şekilde temsil ederler.

Protokolde sağ çok önemlidir.

Ast üstünü, küçük büyüğünü, ev sahibi önem ve değer verdiği konuğunu ve erkek hanımını sağına alır.

Kurumların bir kültürü vardır. Bir kurumda çalışan kişilerin davranışlarını yönlendiren kurum içi değerler inançlar ve alışkanlıklardır.

Giyimde, davranışta, konuşmada, yeme içmede üstünün önüne geçmemelidir.

Ev sahibi konuğuna  ikram seçeneklerini teklif ederek  sunar.Konuk ise bu seçenekler içinden tercihini yapar. Böylece konuğumuzun mevcut elimizde olmayan bir ikram seçeneği isteme   durumunu ve mahcup düşme olasılığını ortadan kaldırmış oluruz.

Selam vermek için tanımak ve tanışmak şart değildir ve selam nasıl verilirse öyle alınır.

Protokol kültürümüzde de vardır. Bizler kadim bir kültürün devamıyız.

Kültürümüzde kişi tarif edilirken “Oturmasını kalkmasını bilir. ”Misafir uğurlanırken kapıya kadar çıkılır, ardından su dökülür, uzaklaşıncaya kadar el sallanır vb gibi bu davranışlar gelenekselleşerek tarihten bu günümüze süzülerek gelmiştir.

Bu kurallar saygınlığımızı artırır. Protokol eğitmeni Emekli Alb.Nurdan Bezik; Sosyal hayatınızda mutluluklar, çalışma hayatınızda başarılar diliyorum. diyerek sunumunu tamamladı.

Bölge Müdürümüz Halil Oflu; Sosyal ve özel hayatımızdaki davranışlarımız aile içinde mutluluk ve huzur, sosyal hayatımızda değer ve saygınlık, çalışma hayatında ise bizleri başarıya ulaştırır. Bu kazanımları hayatımızın her alanına taşımalıyız. Hocamıza sunumu ve bizlere kattığı değer ve aktardığı bilgiler için teşekkür ediyoruz. diyerek konuşmasını tamamladı.

Bölge Müdürümüz Halil Oflu tarafından eğitmen Alb.Nurdan Bezik’e hediyelerinin takdim edilmesinin ardından eğitim sona erdi.

09.01.2020

Paylaş: