Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Toprak Altındaki Hazine...

 

Çıplak gözle bulunmasının imkânı olmayan, kendine has tadı ve aroması nedeniyle gıda alanında çok tercih edilen bir mantar türü olan trüf mantarı; çekimi Bölge Müdürlüğümüzce yapılan izleyeceğiniz görüntülerde, eğitimli köpekler tarafından kolayca bulunuyor.

Trüf mantarının piyasa değerinin çok yüksek olması, basın yoluyla ilginin üzerinde toplanması v.b. nedenlerden dolayı Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğümüze son zamanlarda planlı toplama talepleri geliyor. Teknik ekiplerimiz tarafından arazide envanter ve sonrasında faydalanma planlaması yapılıyor.

Trüf mantarı; mikoriza (mantarın bitki köküyle ortak yaşamı) oluşturdukları ağaçların köklerinin yayıldığı çevrede, toprağın 5-20 cm. altında gelişir. Asla toprak yüzeyine çıkmazlar. Bu nedenle kesinlikle çıplak gözle bulunamazlar. Olgunlaştıkları zaman salgıladıkları uçucu kimyasallar eğitimli köpekleri cezbediyor ve toprağı kazarak mantarı kolayca bulundukları yerden çıkarıyorlar.

Trüf mantarının 3-4 çeşidi bulunmaktadır. Şu anda mevsim itibariyle Tuber borchii (kış mantarı) türü için envanter çalışması yapılıyor.

Bu mantar türleri toprak içinde yetiştiği için sporları rüzgâr ya da su ile yayılmaz. Onu tüketen hayvanların dışkılarıyla sporları yayılır ve çoğalır. Toplama sırasında mantarın devamlılığının sağlanması açısından dikkat edilecek en önemli husus; açılan toprağın tekrar kapatılmasıdır. Bilinçsiz toplamaya asla müsaade edilmemelidir.

Trüf mantarı türleri meşe ve fındık bitkileriyle ortaklık oluştururlar. Ayrıca kızılçam, karaçam, fıstıkçamı, sedir kökleri ile de ortak yaşarlar. 


Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız...​

25.03.2020

Paylaş: