Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Orman Yangınlarla Mücadele Çalışmalarımız Ulusal Basın’ın Gündeminde

Bölge Müdürümüz Recep Ateş, 2020 yılı yangın sezonu ve orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarımız hakkında Poyraz Yangın Gözetleme Kulesinden ulusal görsel medya kanallarına röportaj verdi.
Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü, Poyraz Yangın Kulesinde yapılan çekimlerde, orman yangınları ile havadan ve karadan mücadele çalışmalarımız kamuoyuna tanıtıldı. Yangın söndürme helikopterimizin denizden su alama ve su atma görüntüleri habere konu oldu.
Bölge Müdürümüz Recep Ateş:” Havaların ısınması ile birlikte orman yangınları de görülmeye başlandı, orman yangınlarının meydana gelmesini önlemek ve çıkan orman yangınlarına en kısa sürede müdahale ederek kontrol altına almak adına teşkilatımız tüm personeli ile görev başındadır, gerek yangın gözetleme kulelerinden gerekse ALO 177 ücretsiz ihbar hattına gelen yangın ve duman ihbarları anında değerlendirilmekte ve en yakın ekip mevcut sistemden tespit edilerek yangın büyümeden kontrol altına alınmaktadır,  ülkemizin orman yangınlarıyla mücadelede aynı iklim kuşağında yer aldığımız ülkelere göre son derece başarılı olduğu görülmektedir” dedi.
Muhabirin sorularını cevaplayan Bölge Müdürümüz:” Son on yılda Türkiye’de çıkan orman yangınlarının %85 i insan kaynaklı olup, bunun %8 i kasıtlı yangınlardan oluşmaktadır. İstanbul’da çıkan yangınların %99’u insan kaynaklı ve bunun % 17’si kasıtlı yangınlardır, bu nedenle artan hava sıcaklıkları öncesinde halkımızdan; Genel Müdürlüğümüzce izin verilen mesire yerleri dışında piknik yapmamalarını ve piknik ateşini söndürmeden sahayı terk etmemeleri,  özellikle otomobille yolculuk eden vatandaşlarımızın orman içi ve kenarlarında sigara izmariti atmamaları, herhangi bir ateş veya duman gördüklerinde ücretsiz ‘ALO 177’ numaralı hattı hemen aramalarını özellikle istirham ediyoruz”  dedi.

29.06.2020

Paylaş: