Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Pozantı ve Düziçi’nde Meydana Gelen Orman Yangınları Kontrol Altında

09 Eylül günü saat 11:25’te Adana’nın Pozantı ilçesi Eskikonacık mevkiinde çıkan yangına ekiplerimiz saat 11:37’de, 11 Eylül günü Osmaniye ili Düziçi ilçesi Yeşilyurt Köyü Nacar Yaylası mevkiindeki yangına ise saat 11:55’de ilk müdahalede bulundular.

Yangının çıkış saatinden son aşamasına kadar yangın başında olan Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz ve ekibi yangının her aşamasında yangını takip eden Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ve Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli ile diğer yetkililere yangının durumu hakkında bilgi verdiler.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Genel Müdür Yardımcısı Şahin Aybal ile birlikte yangın söndürme çalışmaları için Adana ili Pozantı ilçesine gelerek yangını havadan ve karadan takip ederek koordine etti. Çıkan orman yangınlarına ilişkin Pozantı ilçesinde 1 uçak 8 Helikopter 18 İş Makinesi, 103  Arazöz, 41 Su Tankı, 55 Teknik Eleman ve 515  personelle, Osmaniye Düziçi ilçesinde ise 1 uçak, 5 helikopter, 8 İş Makinesi, 65 Arazöz, 24 Su Tankı, 27 Teknik Eleman ve 264 personelle müdahale edildiğini belirterek özverili çalışmaları için canla başla çalışan ormanın kahramanlarına teşekkür etti.

Yolun olmadığı sarp kayalarla çevrili arazi yapısından dolayı müdahalenin zor olduğu, arazözün giremediği Pozantı İlçesinin Belemedik köyünün batısında Köselerik Boğazı mevkisinde kanyon içinde devam eden yangın, Orman Genel Müdürlüğümüzün cefakar, vefakar kahramanları tarafından 7 kilometrelik hortum çekilerek cansiperane  müdahale edilmesiyle birlikte kontrol altına alındı.

Ayrıca Adana Valisi Süleyman Elban, Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz başta olmak üzere Milletvekilleri, Belediye Başkanları ile siyasi parti temsilcileri, diğer kurum ve kuruluş yöneticileri de yangın alanına gelerek bilgi aldılar.

Gece boyunca devam eden yangın söndürme çalışmaları ve 13 Eylül günü sabah saatlerinde her iki yangınında kontrol altına alınmasıyla soğutma çalışmalarına başlandı.

Orman Yangınları için çok riskli hava şartlarının bulunduğu bu dönemde, vatandaşlarımızın daha dikkatli olmaları diliyor, gördükleri en küçük bir dumanın ALO 177 Orman Yangını İhbar Hattına bildirerek geleceğimizin yanmasına engel olmalarını diliyoruz.

14.09.2020

Paylaş: