Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Ayvalık; Yemyeşil Olana Kadar Durmayacağız

 

19.09.2020 Tarihinde Edremit Orman İşletme Müdürlüğü, Ayvalık Orman İşletme Şefliğinin 366 nolu bölmesinde ki Sümer Siteleri civarında çıkan orman yangınında zarar gören 51,7 ha. sahada; ağaçlandırmadan önce yapılacak çalışmalar tamamlanmış olup Vatandaşlarımızın katılımıyla, törenle tohumlar serpilerek yeni fidanlar toprağa kavuşturuldu.

Yangının ardından şu ana kadar geçen sürede zarar gören ağaçlar sahadan çıkarıldı. Sahanın % 78’i doğal yollardan % 22’si ise ise suni yollardan olacak şekilde ağaçlandırılacak. Suni gençleştirme yapılacak alanların toprak işlemesi (arazi hazırlığı) bitirilmiş olup, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Gününde törenle fidan dikimleri yapılmıştı.

Etkinliğimizde; Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Birol Şahin, Balıkesir Orman Bölge Müdürü Birol Dündar, Kurum Amirleri, STK Temsilcileri, Vatandaşlarımızın katılımıyla sahamızı tekrar yeşiline kavuşturmak için ağaçlandırma çalışmalarımız başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından törenin açılış konuşmasını yapan Bölge Müdürü Birol Dündar; “Yangın gecesi rüzgârın şiddeti çok hızlıydı, bizler yangın gözetleme kulesinden yangını yönetirken kulede zor duruyorduk, rüzgâr bizi itiyordu o derece çok şiddetli bir rüzgâr vardı. 19.09.2020 Tarihinde 21:27’de başlayan yangın 03:40’ta kontrol altına alındıktan sonra 25 Eylül’e kadar 6 gün boyunca yanık saha (yanan kökler, kütükler) takip edilerek 25 Eylül’de saat 09:00’da yangın tamamen söndürüldü. Bugün burada doğaya biraz yardım edeceğiz, dalları sahaya sererek tohum takviyesi yapacağız. Hafif dokunuşlarla doğal olarak buraya gençlik getirilmesini sağlayacağız. Önümüzdeki haziran ayında da buraya çok güzel gençliklerini geldiğini göreceğiz.” Dedi.

Konuşmasını yapan Bölge Müdürümüz kendisine sorulan soruları cevaplamasının ardından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Birol Şahin ve Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan konuşmalarını yaptılar. Sonrasında Silvikültür Şube Müdürü Sezgin İşbakan sahada yapılacak tohum serpme ve dal serme çalışmalarının nasıl yapılacağı konusunda teknik bilgiler verdi.

Etkinliğimizde, doğal yollar ile ağaçlandırılacak alanımıza; Vatandaşlarımızın katılımıyla civardaki kozalaklardan toplanarak elde edilen 400 kg. tohum (Onbinlerce) toprağa serpildi. Hemen ardından tohumlarımızı örterek buharlaşmayı önlemesi için dal serme işlemleri hep birlikte yapıldı. Bütün bu işlemlerin ardından suni yollar ile büyüyecek fidanlarımızı dikeceğimiz alana geçerek genç fidanlarımızı toprağı ile buluşturduk.

Yılsonuna kadar tohumlar serpilmiş, dallar serilmiş ve bütün fidanlar sahaya dikilmiş olacak.  Tüm çabalar “Tekrar Yemyeşil Ayvalık İçin”

19.11.2020

Paylaş: