Skip Navigation LinksOGM

Muğla Çandır Ekoturizm Alanı

​​​​

Muğla İlimiz, Köyceğiz ilçesi, Çandır, Ekincik ve Sultaniye mahalleleri içerisinde kalmaktadır. Çandır ekoturizm Alanı yürüyüş yolu güzergâhı 35.466 metre, Bisiklet yolu ise 54.642 metre uzunluğunda belirlenmiştir.

Doğuda Dalyan Boğazı ve Kaunos Antik Kenti, Batıya doğru Ekincik Mahallesi ve Kuzeyinde de Sultaniye Mahallesi bulunan ekoturizm alanımızdır.

Tanımlanmış yürüyüş rotası içerisinde yer alan köylerde turizm, tarım, arıcılık ve hayvancılık faaliyetleri yürütülmekle birlikte yöre halkı günlük aktiviteleri için bu rotaları kullanmaktadır. Doğa yürüyüş parkuru, kızılçam ormanları, makilik alanlar, sulak alan ekosistemlerinden geçmektedir. Günden güne artan sayıda insan, Çandır kızılçam ormanlarını gerek ekoturizm gerekse sağlık açısından önemi nedeniyle ziyaret edilmektedir.

Muğla İli Köyceğiz İlçesi Çandır köyü, turistlerin yürüyüş parkurları arasında yer alan, antik Kaunos'un tersanesi olan köy limanından tepelere çıktıkça, bütün Dalyan deltasını, İztuzu kumsalını, Kaunos'u kuşbakışı görmenin mümkün olduğu bir yerleşim yerimiz olup aynı zamanda bir orman köyüdür. 

Çandır köyü, Köyceğiz Gölü’nün Akdeniz’e dökülmeye başladığı Dalyan Kanalı’nın orta-batı bölümlerinde, Köyceğiz İlçesi’ne 40km uzaklıkta, Dalyan Beldesi’ne (Ortaca) ise 5km uzaklıktadır.

​​