Orman Köylümüze 250 Milyon TL Destek

8.01.2021 A+ A-

​​Tarım ve Orman Bakanlığımız ülke genelinde orman köylerinde yaşayan vatandaşlara destek vermeye ve gelir düzeylerini artırmaya devam ediyor. Orman Genel Müdürlüğümüzce orman köylerinde yaşayan halkın sosyal ve ekonomik gelişmelerini desteklemek maksadıyla yürütülen Orköy projeleri kapsamında 2020 yılı programları başarılı bir şekilde tamamladı.
 
9.248 Aileye 250,3 Milyon TL Destek

Türkiye’ nin coğrafi şartları göz önüne alınarak hayata geçiren  projeler kapsamında 2020 yılında 9.248 aile ve 2 kooperatife 56,2 Milyon TL hibe, 194,1 Milyon TL kredi olmak üzere toplam 250,3 Milyon TL destek verildi.
 
 2.119 aileye uygulanan sosyal maksatlı projelerle 28 bin ster yakacak odun tasarrufu sağlanarak, karbon yutak alanları olan ormanlarımız korunmuştur. 7.129 aileye uygulanan ekonomik maksatlı projelerle 29 bin adam/ay istihdam sağlanmıştır.

Orman Kaynaklarının Sürdürülebilir Yönetimini Destekliyoruz..

Genel Müdürlüğümüzce sosyal ve ekonomik kalkındırma projelerinin sosyoekonomik sonuçlarını saptamak amacıyla tesadüfi örneklemeler yoluyla analizler yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar; Orköy’ün çalışma alanındaki orman kaynaklarının sürdürülebilir yönetimini desteklediğini, aynı zamanda kamu kaynaklarını isabetli kullandığını göstermektedir.
 
“2021 yılında 300 Milyon TL Destek”

Genel Müdürümüz Sayın Bekir Karacabey; orman köylülerimizin verilen Orköy kredilerinden memnun kaldığına dikkat çekerek “ Türkiye’nin coğrafi yapısını göz önüne alarak ihtiyaç doğrultusunda orman köylülerimiz için yeni projeler geliştirmeye, onlara ek istihdam alanları sağlamaya çalışıyoruz. Orman köylülerimizin daha müreffeh şartlara ulaşmaları için gereken gayreti gösteriyoruz. Bu destekler sayesinde hem orman köylüsüne hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz.

2020 yılı uygulamalarını %100 gerçekleşme ile tamamladık. Bilgi almak ya da faydalanmak üzere müracaatta bulunmak isteyen vatandaşlarımız köylerinin bağlı bulunduğu Orman İşletme Şefliği, Orman İşletme Müdürlüğü ya da Orman Bölge Müdürlükleri ile irtibata geçmeleri halinde gerekli desteğin verileceğini, çalışma alanına giren orman köylerinde bu desteklerden faydalanmanın maksimum düzeye çıkarılarak, orman köylümüzün sosyal ve ekonomik açıdan desteklemek ve bu destek sayesinde doğanın olumsuz koşullarını en aza indirmek, yöre halkının ürünün ve ürünün kalitesini artırarak yerinde kalkındırma proje ve uygulaması yapmadığımız köy, ulaşamadığımız orman köylüsünün kalmaması hedefimizdir.

2021 yılında, sosyal nitelikli olarak güneş enerjisi ile su ısıtma sistemi, dam örtülüğü, dış cephe mantolama, pelet sobası, pelet sobalı kalorifer sistemi; ekonomik nitelikli olarak ise; motorlu testere ve koruyucu giyim malzemesi, tomruk çekme vinci (tambur), traktör, tomruk (kabuk) soyma makinesi, yükleyici-istifleyici aksamı, süt sığırcılığı, süt koyunculuğu, besi sığırcılığı, besi koyunculuğu, manda yetiştiriciliği, seracılık ve mikro kredi olmak üzere çeşitli proje türlerinde 240 milyonu kredi, 60 milyonu hibe olmak üzere toplamda 300 milyon TL destek verilmesi planlanmaktadır.” dedi.