Skip Navigation LinksOGM

Trabzon Hıdırnebi Ekoturizm Alanı


  • Hıdırnebi Yaylasında, Trabzon ilinin birçok doğal güzellikleri ve yaylaları arasında en popüler yaylalarından biridir. Trabzon sakinleri açısından şehirden kaçabilecekleri en yakın alternatiflerden biridir ve özellikle yaz aylarında çokça yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Orman varlığı, Karadeniz iklimi ve bu iklimi sayesinde oluşan zengin bitki örtüsü, doğal güzellikleri ile fotoğraf ve tabiat meraklıları için önemli bir mekân haline gelmiştir. Doğal kaynaklar açısından önemli değerlere sahip olması ve sahaya ulaşım kolaylığı sebebiyle ziyaretçi potansiyeli yüksek bir saha özelliğindedir.
  • Coğrafi olarak da Trabzonun'un Akçaabat İlçesinin güneyinde yer alan Hıdırnebi Yaylası Kuruçam Mahallesi sınırları içerisindedir. Hıdırnebi Yaylası, Akçaabat ilçesinden 29 km uzaklıkta bulunmakta olup 1600 metre yükseklikte yer almaktadır.
  • Planlanan Doğa Yürüyüş Parkuru Hıdırnebi yaylasının güney girişinden başlayıp kuzey girişine kadar devam etmektedir ve uzunluğu 6,5 km'dir. Bisiklet parkuru ise ekoturizm yolu içerisinde yol genişliğinin 5m olmasından dolayı 1.5m genişliğinde ayrılmış olup halihazırdaki 6,5 km yol kullanılacaktır.
  • Hıdırnebi tarihçesi, gezilecek yerleri ve daha fazlası ile Turistlerin özellikle yaz ve kış aylarında tercih ettiği günübirlik ziyaret alanların başında gelir. Tam bir doğa harikası olan Hıdırnebi yaylası Akçaabat'ın yüksek tepelerinde bulunmaktadır. Akçaabattan yaylaya doğru giderken yol kenarındaki şevlerde göze hoş gelen sarmaşıklar mevcuttur. Planlanan ekoturizm yolunun üst kısmında “Sarışın Delikanlı" adında şehit mezarı bulunmaktadır.
  • Ekoturizm yolunun belli noktalarında kayalık alanlar vardır. Bunlardan en önemlisi doğaya eşsiz bir güzellik katan ve yaylanın turizmine katkıda bulunan Şahinkaya'dır. Bu kaya şehri üstten görmesi mükemmel doğa manzarasına sahip olması sebebiyle turistlerin fotoğraf çektirmesi için yoğun ilgi görmektedir. Yılın belli dönemlerinde bulut denizini izleme fırsatı yakalayacak olan turistler doğanın bu güzelliğini doyasıya yaşayacaklardır. Motorlu taşıtların yasak olduğu (resmi araçlar hariç) doğa yürüyüş parkuru ve bisiklet yoluna ulaşım bisiklet, yaya ve binek hayvanlarıyla sağlanır.​

   

Diğer Ekoturizm Alanlarımız​