Simülasyon Merkezi

​​​​​​​​​​​​​​​​​Orman Yangınları ile Mücadele Eğitim Simülatörü (OYMES) orman yangınları ile mücadelede en önemli görevi üstlenen orman mühendislerini simülasyon teknolojilerini kullanarak eğitmek amacıyla oluşturulmuştur. Simülatör, orman yangınları ile mücadelede görevli amirlerin organizasyon ve koordinasyon kabiliyetlerini geliştirmek amacıyla tasarlanmıştır. Orman yangınları ile mücadele esnasında orman mühendisleri Tim Komutanı, Cephe Sorumlusu, Cephe Amiri veya Yangın Amiri gibi rollerde bulunabilirler. Hâlihazırda bu rollerdeki görev ve sorumluluklarını gerçek yangınlarda pekiştirmektedirler. Simülatör kullanımı ile gerçek yangınların oluşmasını beklemeden ilgili personelin yeteneklerini geliştirmeleri sağlanması hedeflenmektedir.​


​OYMES kullanılarak hazırlanan senaryolar ile değişik olaylar ve acil durumlar üzerinde öğrencilerin tecrübelerinin artması sağlanacak, eğitim sonu değerlendirme sistemi yardımıyla da yaptıkları müdahalenin etkilerini görmeleri sağlanacaktır. Bu şekilde hem daha etkili orman yangınlarıyla mücadele, hem sorumluluğunda bulunan araç ve personelin daha etkin kullanımı ve güvenliklerinin sağlanması konularında gerçek yangınların oluşmasını beklemeden deneyim kazanmaları sağlanacaktır.Ayrıca; OYMES’te kullanılan Yüksek gerçekliğe sahip yangın yayılım modeli, karşı ateş ve söndürme modelleri orman yangınları ile mücadele konusunda analiz ve karar destek sistemi olarak da kullanılabilmektedir. Meşcere, hava durumu ve topoğrafya bilgileri sisteme girilerek başlatılan bir yangının nasıl yayılacağını öngörebilmekte, bu sayede yangına müdahale önlemleri olarak ne yapacaklarına yangın çok büyümeden karar verebileceklerdir.


Orman yangınları ile mücadelede en önemli görevi üstlenen orman mühendislerini simülasyon teknolojilerini kullanarak eğitmek için Orman mühendislerine aşağıdaki roller verilerek yönetim ve koordinasyon yeteneklerini geliştirmeleri hedeflenir.


TİM Komutanı
Dozer Yöneticisi
Yangınla Mücadele Helikopteri Kullanıcısı
Yangınla Mücadele Uçağı Kullanıcısı
Cephe Sorumlusu
Cephe Amiri
Üst Seviye Yangın Amiri